Urška Jež, ABC Pospeševalnik: Tehnologija postala del človeka – in obratno!

Nova tehnologija je lahko uspešna le, če je zares v zadovoljstvo končnemu potrošniku, je pred kratkim dejal Andy Baynes, mentor in investitor startup podjetja z izkušnjami iz Appla, Googla in Nesta – Googlovega energetskega startupa. Vsa navedena podjetja lahko prepoznamo kot simbol povezovanja med agilnimi startupi in tradicionalnimi družbami, o čemer je bilo sicer že precej zapisanega.
Fotografija: ABC pospeševalnik
Odpri galerijo
ABC pospeševalnik

Zato se tokrat niti ne bom toliko posvečala temu, zakaj so tovrstni 'startup-korporativni' mostovi zdravi, če ne že nujni, za prihodnost gospodarstev, ampak temu, zakaj je nasploh dandanes potrebna večja agilnost in fleksibilnost poslovnega sveta.

Tudi nafta, še nedolgo tega prepoznana kot temelj gospodarsko-političnega razvoja, je – z vsem spoštovanjem do naftnih igralcev – le sredstvo za dosego tega razvoja, a če ne bi imeli inovacij in produktov, ki bi jih poganjalo ali tvorilo črno zlato, bi bila tudi nafta 'samo še ena surovina'. Podobno je danes s podatki. Če jih ne bomo znali 'pravilno' (besedo si najbrž vsak posameznik pa tudi subjekt predstavlja po svoje) uporabiti, bodo to tudi ostali – le podatki torej.

Politična stabilnost je prvi temelj pri oblikovanju globalnega poslovnega sveta.

Ker pa najbrž večina nas – predvsem posameznikov – noče videti zlorab podatkov oziroma izkoriščanja teh v zle (tudi ta pojem je verjetno zelo diskutabilen) namene, lahko upravičeno podpiramo obetavne startupe, to so podjetja, ki bodo tlakovala novo prihodnost prav z novim sredstvom (tj. podatki). Samo tako lahko – tisti seveda, ki imajo to moč – ohranimo

ohranijo tudi potreben (pozitiven? najbrž spet za diskusijo!) nadzor nad tehnologijami jutrišnjega dne. Saj veste, »nova tehnologija je uspešna le, dokler je v zadovoljstvo končnemu potrošniku«, pravi kolega Andy, ki sicer zelo tesno sodeluje z ABC pospeševalnikom.

Sam meni tudi, da pa je – ne glede na to, da nafta nima več takšne teže kot še pred nekaj leti – kljub vsemu politična stabilnost prvi temelj pri oblikovanju globalnega poslovnega sveta. Če se ozremo le na to, kako lahko politična negotovost vpliva na intelektualno in čustveno (ne)gotovost, ta pa se preslikava na vsa polja človekovega delovanja – roko na srce, tudi oziroma predvsem na njegov potrošniški del –, lahko hitro ugotovimo, da navsezadnje za novo prihodnost, najsi bo ta tehnološka, asketska ali pa preplet dveh, potrebujemo dobro počutje.

ABC pospeševalnik
ABC pospeševalnik

Je pa tudi dobro počutje pogojeno z našo vizijo – vizijo, kaj si želimo zase. Lahko je to premik nekam 'naprej', lahko je to tudi ohranjanje trenutnega položaja, če smo seveda z njim zadovoljni, v nekaterih primerih lahko 'premik naprej' dejansko pomeni tudi 'korak nazaj'. Nič narobe. A pomembno je, da se vsak lahko odloča po svojih željah in seveda da so za uresničevanje teh želja izpolnjeni tudi vsi potrebni pogoji. Dandanes je to – pa če to hočemo priznati ali ne – zelo povezano tudi s tehnologijo. Vse naše življenje namreč poteka znotraj tehnoloških okvirjev; pomislite samo, kako začnete dan – z umivanjem zob (s pomočjo ustrezne infrastrukture ne bi šlo, kajne?), s skodelico kave (tudi to imamo radi vročo, drži?) ali s tekom (hm, od kod je že vsa tekaška oprava, ki jo nosimo?) …

Pa naj smiselno sklenem svoje razmišljanje: človek je del tehnologije in tehnologija postaja del njega, kako bosta sobivala, je seveda odvisno od nas samih. Kot vidim že v našem pospeševalniku, pa bodo imeli startupi, ki jih ponavadi sestavljajo člani novih generacij, še kako veliko vlogo pri tem. Kako vključeni bomo/bodo/boste ostali v njihovo (tehnološko) delo, je seveda spet le stvar izbire. Vaše kakopak.

 

Urška Jež, soustanoviteljica in izvršna direktorica ABC pospeševalnika

Več iz rubrike