Umik Tesle z borze?

Prejšnji teden je Wall Street presenetil niz čivkov Elona Muska, ki je objavil, da namerava z borznega trga umakniti podjetje Tesla. Podjetje bi tako postalo zasebno podjetje, umik pa naj bi se zgodil pri ceni 420 ameriških dolarjev za delnico.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Sama napoved je zanimiva z več zornih kotov. Že ob pogledu na delnico Tesle, katere cena je ob zaprtju v ponedeljek znašala 356,41 ameriškega dolarja, opazimo, da je ta zgodba malo nevsakdanja. V normalnih okoliščinah bi pri kakšnem drugem podjetju ob taki novici cena delnice poskočila zelo blizu vrednosti, po kateri naj bi se podjetje umaknilo z borze. A v primeru Tesle vendarle ni tako.

Reuters
Reuters


Opazno je, da besede vizionarja Muska v zadnjem času nimajo več toliko veljave kot nekoč. Pri igralcih na finančnih trgih je izgubil kar nekaj zaupanja. Od tega, da mu marsikdo zameri aroganten odnos, ki ga kaže do velikih investicijskih bank in njihovih zaposlenih, pa vse do nezmožnosti upoštevanja rokov, ki si jih postavlja sam. Ter glavno nezmožnost obrniti Teslo v dobičkonosno podjetje. Prav to je najbrž glavna skrb večine udeležencev na borznem trgu. Nezmožnost ustvarjanja dobičkov v negotovost postavlja vrednotenje podjetja in se hitro zajeda v finančne rezerve, ki jih Tesla porablja neverjetno hitro. Samo kot zanimivost naj povem, da vsako minuto porabijo 7430 ameriških dolarjev rezerv. Nenehne izdaje delnic in obveznic so zato nujno dejstvo.

Vlagatelji investirajo v zgodbo Tesle in vizionarstvo Elona Muska, ne v uveljavljen dobičkonosen posel.

Za samo podrobno vrednotenje Tesle v tem članku ni prostora, vendar pa je že na prvi pogled jasno, da vlagatelji v Teslo investirajo v zgodbo in vizionarstvo Elona Muska, ne v uveljavljen dobičkonosen posel. Pri ceni 420 dolarjev za delnico bi bila vrednost Tesle kar 82 milijard dolarjev. Za primerjavo: tržna kapitalizacija podjetja Volkswagen znaša, merjeno v ameriških dolarjih, malo manj kot 81 milijard.
Gotovo pa nastop na delniškem trgu za vodstvo podjetja pomeni dodatne pritiske in obveznosti. Četrtletna poročila, kot je v navadi v ZDA, nenehno komentiranje cene delnice in še veliko napornih, a za investitorje pomembnih obveznosti, se vrivajo v urnik vodstva. Če stvari pogledamo s tega zornega kota, se nam zdi umik z borze morda pametna izbira. Vodstvo bi imelo več časa, da naslovi določene težave in optimizira sam poslovni proces ter proizvodnjo. Ne nazadnje so tudi tu podatki vse kaj drugega kot impresivni. Sam prihodek na zaposlenega močno zaostaja za nekaterimi večjimi tekmeci.
Kolikšna je torej verjetnost, da se taka sprememba zgodi? Vsekakor bi Musk s tako potezo premaknil nekatere mejnike, vendar se zdi poskus najti vlagatelje, kljub trditvam Muska, da jih ima, bolj kot ne neverjeten. Cena se zdi zelo visoka in neupravičena. Ob morebitni potrebi po pridobivanju novega kapitala bi tak ukrep le še otežil zadeve. Tuji analitiki so si večinoma edini, da Musku ta projekt ne bo uspel. Projektu sicer pripisujejo različne možnosti, vendar zelo redko kdo višje od 1/3.
Glede na vse omenjeno bomo najbrž še nekaj časa lahko opazovali in brali čivke na to temo, na koncu bo Tesla ostala na borznem trgu vsaj še nekaj časa.

 

Vid Pajič, Triglav Skladi

Več iz rubrike