»Take away« start-up življenje*

London. Jutro. Gneča. Navaden deloven dan. Pokazalo se je sonce. A ne za vse od nas. Start-up svet je hiter svet, v katerem start-upovci nimajo časa za kavo na soncu.
Fotografija: Roman Šipić
Odpri galerijo
Roman Šipić

Hitijo s sestanka na sestanek. Start-up svet pa ni primerljiv s korporativnim. Ne odziva se na vreme, ne odziva se na počutje. Zamuda vlaka ni opravičilo za zamudo na sestanek. Start-up svet se ne ustavlja zaradi bolezni, prijateljev ali zaradi družine. Za korporativce je vikend ponavadi čas počitka in zabave, za start-upovce pa priložnost, da splezajo na zeleno vejo svojega posla. Da opravijo vse, česar jim ni uspelo med tednom. Brez samospoštovanja in samorefleksije se nekterim start-upovcem preprosto nabere preveč in jim zato ostane samo en zasilni izhod. Tisti dokončni.

Tudi sam sem tisti dan kot ponavadi hitel po sestankih. Redko grem z vlakom, a zanj se odločim takrat, ko se mi res mudi. »Prihranil bom pol ure. In pred sestankom ob srebanju 'take away' kave lahko opravil še en poslovni klic,« sem si mislil. Vendar so se načrti sfižili. V trenutku. Povsem običajen mlad fant v majici s kratkimi rokavi in nahrbtnikom, tipičen londonski start-upovec se je na lep sončen dan odločil za zasilni izhod. Ni ustavil le svojega (pre)hitrega start-up ritma; ustavil je svoje življenje. Vlak se je ustavil v trenutku. Tako hitro, kot se je ustavilo tudi fantovo hitro življenje. Vsi smo vedeli, kaj se je zgodilo. V tišini so govorili samo pogledi. Vsakdo od nas je nemo obstal zgolj s svojimi mislimi. »Zakaj sem si zavestno izbral hitro pot – danes in nasploh? Zakaj 'take away' start-up življenje?« Mirno ležeči nahrbtnik na tirnicah je postal simbol tega, kako hitro se stvari lahko ustavijo.

London je evropska start-up prestolnica. Tu se pretaka daleč največ evropskega venture kapitala, namenjenega investicijam v start-upe. A to prinaša tudi temne plati. Konkurenca in rivalstvo sta brez milosti, uspešni pa so zgolj tisti, ki so pripravljeni tvegati in žrtvovati vse svoje življenje za en sam cilj – iz nič zgraditi uspešen posel. In lahko vam povem, da univerzitetnim profesorjem, korporativcem ali javni uslužbencem, ki gradijo svoj start-up v popoldanskem času, »če slučajno ne rata«, ponavadi tudi »ne rata«. Za start-up ni dovolj samo ideja. Trpljenje, žrtvovanje, negotovost in solze – vse to bo moralo teči v izobilju – in šele takrat boste morda imeli le majhno možnost za uspeh. Poskusite in dokažite, da se motim.

*Življenje teče mimo mladih podjetnikov

Prispevek je osebno mnenje avtorja in ne izraža nujno stališča uredništva.

Več iz rubrike