Poker za lahkotnejše dni
Od kod izvira ta strah, ali je utemeljen ali je le odraz brezbrižnosti, ne vem. V resnici se temu škodljivemu fenomenu čudim, saj navsezadnje vsi v zasebnem življenju sprejemamo velikanske odločitve. Usodne. Denimo odločamo se za otroke, pri čemer niti približno ne vemo, ali bo radost starševstva večja od sitnosti neprespanih noči; poročamo se, kljub temu da nismo prepričani, ali smo res našli dušo dvojčico; ali recimo odhajamo na volitve in s tem poskušamo krojiti prihodnost naroda po svojem okusu. To vse počnemo, ker nam odločitve dajejo občutek napovedovanja in nadzora prihodnosti. Tako je tudi z načrtovanjem lahkotnejših plati življenja, recimo počitnic. Vse določimo. Kam, kdaj, kako, za koliko časa, s kom. Celo z google earthom preučimo sleherni kotiček naše destinacije, a – resnici na ljubo – mar ni vse čisto drugače, kot smo planirali?!
Življenje je pač igra. Poker. Skrivanje vznemirjenosti ob dobrih, blefiranje ob slabih kartah, pri čemer – to igralci pokra dobro vedo – slabe ne pomenijo nujno izgube. A nekaj je pri negotovi igri pokra ali življenja gotovo. Kot zapiše Charles Duhingg v knjigi Pametnejši, hitrejši, boljši: »Dobri igralci hočejo obvladati in držati v glavi čim več pravil, lestvic, kombinacij. Dobri igralci hrepenijo po gotovosti. In ravno to lahko vrhunski nasprotniki izkoristijo proti njim in sebi v prid. Dobri so presneto predvidljivi, medtem ko vrhunski igralci preizkušajo meje s potiskanjem sebe in soigralcev do višjih stav, do impulzivnosti, do roba. V pokru so znani kot zmagovalci.«
Zato, spoštovani bralci, ko boste brezskrbno potovali med zasluženim dopustom, vam srčno želim, da se predate sladkemu brezdelju, dolce far niente. A če vas tok misli ponese k vprašanju prihodnosti, vam privoščim pogum za odločitev postati vrhunski igralec. Saj navsezadnje nimate kaj izgubiti ... Življenje – tudi posel – je pač le igra. Srečno v lahkotnejše (poletne) dni!
Petra Kovič, urednica poslovnega časnika Svet kapitala
Več iz rubrike
Vse igrače in nobene radosti
Ne glede na koliko uspeha, denarja in materialnih dobrin uspe nekdo nabrati v življenju, vse to ga samo po sebi ne bo pripeljalo do zadovoljstva in miru.
Bi lahko v prihodnosti predvideli kazniva dejanja?
Umetna inteligenca bi lahko v prihodnosti predvidela 90 odstotkov kaznivih dejanj