Nebrušeni diamant
Za večjo finančno injekcijo slovenski kulturi se nemalokrat bije tudi (nekulturen) boj. Ta bi bil odveč, če bi se zavedali nekaterih dejstev. Verjetno je težko verjeti, a ne le z zdravstvom (kot dokazuje Švica), temveč tudi s kulturo države, kot so Nemčija, Avstrija, Finska ali Švedska, kar solidno polnijo proračunske malhe.
Neumnost?! Sploh ne. Res je sicer, da kultura ni številka ena med panogami po bruto dodani vrednosti na zaposlenega, a presega izobraževanje, obrambo, zdravstvo, tudi znanosti in raziskave. Res je tudi, da prispevka kulture h gospodarski rasti najverjetneje ni mogoče prav lahko meriti, a kljub temu evropske prakse dokazujejo, da se investicija v kulturo in kreativne industrije, med katere poleg gledališča, muzejev, plesa, glasbe in literature štejemo še oblikovanje, oglaševanje, časnikarstvo in arhitekturo, državi obrestuje.
Hrvaška kreativna industrija je na drugem mestu v polnjenju hrvaškega proračuna.
Potrebujete dokaz? Na leto kreativna industrija ustvari več kot pol milijarde evrov, je karierna odskočna za mlade, ki stopajo na trg delovne sile in dajejo kruh več kot osmim milijonom Evropejcev. Mogoče bi bilo koristno razmisliti o sistematičnem zbiranju podatkov o tem, kaj kreativni sektor in njegova rast pomenita pri nas. Za slovensko gospodarstvo. Kajti v Nemčiji so pred leti doživeli pravi šok, ko je raziskava pokazala, da kreativna industrija zaposluje več kot avtomobilska industrija. In v šoku niso bili osamljeni, saj so morali tudi naši sosedje pred leti pogoltniti cmok, ko je njihova raziskava pokazala, da je hrvaška kreativna industrija na drugem mestu v polnjenju hrvaškega proračuna in na prvem (poleg naravnih lepot) pri privabljanju turistov.
Kultura je torej pravi večplastni magnet, nebrušeni diamant, ki ponuja še veliko možnosti za rast. Tudi nam. Na različnih ravneh, oprijemljivih in neoprijemljivih. A postavlja se vprašanje, koliko. Koliko moramo investirati, da bomo iz kulture iztržili kar največ? No, to je pa težko vprašanje. Samo pomislite, kakšen je občutek, ko si v avtomobilu privoščite svojo najljubšo glasbo. Zame neprecenljiv. Tudi za vas?
Več iz rubrike
Vse igrače in nobene radosti
Ne glede na koliko uspeha, denarja in materialnih dobrin uspe nekdo nabrati v življenju, vse to ga samo po sebi ne bo pripeljalo do zadovoljstva in miru.
Bi lahko v prihodnosti predvideli kazniva dejanja?
Umetna inteligenca bi lahko v prihodnosti predvidela 90 odstotkov kaznivih dejanj