Kakšno življenje bi imeli, če bi lahko izbirali?
Prejšnji teden sem poslušala predavanje »MBA za en dan« profesorja Drikusa Krieka, prodekana za raziskave in izvršnega direktorja programa doktorskega študija menedžmenta na IEDC – Poslovni šoli Bled.
Na predavanju »Soočenje s paradoksi v voditeljstvu« je Kriek predstavil slušateljem šest življenjskih zgodb in jih vprašal, katero bi si izbrali. Zgodbe so prevedene iz angleščine in nekoliko skrajšane.
Učitelj
Maja Ferjan je učiteljica fizike in trenerka ženske srednješolske nogometne ekipe. Njen mož vodi družinsko verigo trgovin. Maja je tudi vodja šolske znanstvene ekipe, ki je v zadnjih desetih letih osvojila tri regionalna tekmovanja in nacionalno nagrado. Veliko njenih študentov je sprejetih na najboljše znanstvene univerze. Ima dve hčeri, ena je doktorica znanosti.
Bančnik
Manca Oblak je vse življenje delala v banki v domačem mestu. Danes je vodja oddelka za bogate zasebne stranke. Je maratonska tekačica in mati samohranilka. Njena hči ima motnje v razvoju, vendar Manca skrbi zanjo nikoli ne bi prevalila na institucijo, kot ji svetujejo prijatelji in starši, da bi lahko spet polno zaživela. Namesto tega aktivno zbira denar za raziskave, povezane z motnjami v razvoju. Hodila je z nekaj moškimi, a nikoli ni verjela v poroko, saj so bili njeni starši nesrečni v zakonu.
Bogat investitor
Vlado Repe je bogat investitor, ki uspešno ustvarja ravnotežje med zasebnim in poslovnim življenjem. Živi razpet med Ljubljano, Londonom, New Yorkom in hrvaško obalo, je samski, poročen je bil le enkrat, a se je po štirih letih razvezal. Premoženje je ustvaril tako, da je ustanovil startup na področju interneta in ga po začetni fazi prodal veliki korporaciji. Iz 240.000 evrov je kmalu ustvaril 50 milijonov. Njegovo premoženje je iz leta v leto višje. Je svobodomiseln in predan libertarec, ki se rad zabava in potuje. Politiki se večkrat obrnejo nanj po nasvet o svetovni ekonomiji.
Tesar
Robert Majer od nekdaj živi v predmestju velikega mesta, študiral je zgodovino arhitekturnega oblikovanja in je že 52 let poročen s Tino, s katero imata tri otroke in sedem vnukov. »Vsak kos lesa je drugačen, vsak potrebuje posebno obdelavo, a prav iz vsakega na koncu nastane izreden izdelek. Dan mine, kot bi mignil,« je Majer povedal novinarju. Priznal mu je tudi, da je bil včasih na tesnem z denarjem, a je vse tri otroke spravil h kruhu in do stanovanja.
Golfist
Barbara Kozelj je ena izmed petnajstih najbolj plačanih golfistk v zadnjem desetletju. Osvojila je veliko regionalnih, nacionalnih in svetovnih turnirjev. Golf je začela igrati z očetom, ko je bila stara pet let, in njegovemu urjenju se lahko zahvali, da je v tem športu postala taka perfekcionistka. Pred petimi leti je ustanovila Kozelj golf institut, ki omogoča socialno ogroženim ženskam brezplačno igranje golfa in trening. Poročena je z nepremičninskim agentom. Ker nista mogla imeti otrok, sta jih posvojila, eden je star dve, drugi šest in tretji sedem let. »Življenje golfistke ni lahko, nimam toliko časa za otroke, kot bi si ga želela,« je dejala.
Izvršni direktor v neprofitni organizaciji
Matjaž Manček je bil včasih večkrat nagrajen investicijski svetovalec. Največkrat se je dokazal kot odličen upravljavec premoženja bogatih družin, tudi po smrti podjetnikov. Dvajset let je poročen z Alenko, otroško psihiatrinjo, s katero imata štiri otroke. Pred petimi leti je po naključju navezal stike z versko organizacijo s sedežem v Afriki, pustil službo ter se za veliko manj denarja zaposlil v neprofitni verski organizaciji, ki se ukvarja z zaščito vodnih virov v afriških vaseh. Njegove investitorske sposobnosti so pomagale, da so za izvedbo projekta v kratkem času zbrali dvakrat več denarja od načrtovanega. Družina bo prihodnji dve leti preživela v Afriki, kjer bodo pomagali pri vodenju projekta zaščite vodnih virov. Njuni otroci, stari od osem do šestnajst let, nasprotujejo selitvi v Afriko, toda starša ne bosta popustila.
Katero izmed teh življenj bi izbrali? Čemu bi se v zameno za nekaj drugega najlažje odpovedali? Se vam odločitev zdi lahka? Profesor Drikus Kriek je dejal, da se večini odločitev zdi zelo težka. Tudi vam?
Kaj pa, če bi morali eno izmed naštetih življenj izbrati za svojega edinega otroka? Katero bi izbrali? Je enaka izbiri, ki bi jo izbrali zase? Sama nisem imela težav z izbiro. Zdela se mi je logična. A kaj, ko si življenja ne moremo izbrati, ampak ga moramo ustvariti. In večkrat na koncu stvari niso take, kot smo si jih zamislili. Kaj potem? Naj vse porušimo in ustvarimo na novo ali preprosto spremenimo svoja pričakovanja do življenja?
Več iz rubrike
Vse igrače in nobene radosti
Ne glede na koliko uspeha, denarja in materialnih dobrin uspe nekdo nabrati v življenju, vse to ga samo po sebi ne bo pripeljalo do zadovoljstva in miru.
Bi lahko v prihodnosti predvideli kazniva dejanja?
Umetna inteligenca bi lahko v prihodnosti predvidela 90 odstotkov kaznivih dejanj