Kaj je vaš brexit?
Uspešni 75-letnik, ki v Veliki Britaniji zaposluje četrtino od skupno 20.000 ljudi v svoji skupini (Mercator jih ima pol toliko), je v svojem evropskem centru v Londonu postavil dve sodobni stavbi na 1,3 hektara velikem zemljišču. Možakar ne skriva, da se v naložbo ne bi spustil, če bi vedel, da bodo Britanci glasovali za odhod iz Evropske unije.
Bloombergu, katerega vrednost je Forbes ocenil na 40 milijard evrov, se brexit zdi neumnost gigantskih razsežnosti iz drugačnih razlogov, kot se brexit zdi neumnost poljskemu hišniku, ki ga skoraj gotovo najdemo v kakšni od Bloombergovih stavb v londonskem Cityju.
Zanesljivo bodo tudi slovenska podjetja čutila kakšno od številnih posledic brexita, prvič ga je naša država že uporabila kot alibi za odlog prodaje NLB. Zato se legitimna odločitev Britancev tudi nam lahko zdi neumna. Da je EU preveč zbirokratizirana in premalo učinkovita, se z britanskimi »odpadniki« lahko strinja večina Evropejcev.
Predvsem pa moramo prav v našem delu sveta, konkretno v Sloveniji, biti previdni, preden demokratično sprejete legitimne odločitve narodov ocenimo kot neumne. Spomnimo se referenduma o nedeljskem delu trgovin in zdajšnjih razprav na to temo.
Spomnimo se, kako (ni)smo privatizirali, kako pri javnih naročilih mečemo denar skozi okno, kako gradimo javno infrastrukturo, kako vedno znova volimo iste, a drugače oblečene ljudi. Preden vržemo kamen v britansko neumnost, se spomnimo Butalcev, knjige, ki odlično definira našo omejenost. Vprašajte se, kaj je vaš brexit, preden začnete pometati pred tujim pragom.
Več iz rubrike
Vse igrače in nobene radosti
Ne glede na koliko uspeha, denarja in materialnih dobrin uspe nekdo nabrati v življenju, vse to ga samo po sebi ne bo pripeljalo do zadovoljstva in miru.
Bi lahko v prihodnosti predvideli kazniva dejanja?
Umetna inteligenca bi lahko v prihodnosti predvidela 90 odstotkov kaznivih dejanj