Gospodarsko okrevanje humus za izvoz
Tudi letos se bo povečeval pomen tako imenovanih tretjih trgov, in sicer najbolj na Bližnjem vzhodu, napoveduje Ante Milevoj, direktor Centra za mednarodno poslovanje na Gospodarski zbornici Slovenije.
Urad za makroekonomske analize in razvoj napoveduje, da se bo slovenski izvoz letos zvišal za 5,2 odstotka, saj se bo izvozna konkurenčnost slovenskega gospodarstva še naprej povečevala, hkrati pa se bo še naprej povečevalo tuje povpraševanje. Gospodarska rast v najpomembnejših slovenskih trgovinskih partnericah se bo po napovedih namreč nadaljevala in okrepila, upočasnil se bo tudi padec BDP v Rusiji.
To je za slovenske izvoznike pozitivna novica, saj so v to državo slovenska podjetja v prvih desetih mesecih lani izvozila za več kot četrtino manj kot leto pred tem. Izvoz v večino drugih pomembnih trgov se je lani povečal, razen v Italijo in Avstrijo. A tudi v tej državi bi se izvoz letos lahko povečal, saj se bo gospodarska rast obeh sosed letos nekoliko okrepila.
»Glavni izziv za slovenske izvoznike je, kako nadomestiti izpad obstoječih poslov na tradicionalnih trgih s tistimi na drugih trgih, tudi na tako imenovanih tretjih trgih. Še pred tem, kako biti še bolj ponudbeno fleksibilen in razvojno konkurenčen pri sedanjih kupcih ter jih tako zadržati pri sebi. V smislu težav so v ospredju še vedno nihanje valut, birokracija na ciljnih trgih, tudi vprašanje pridobivanja vizumov za sedanje in potencialne poslovne partnerje,« na vprašanje o največjih težavah slovenskih izvoznih podjetij odgovarja Milevoj.
Prispevek je osebno mnenje avtorja in ne izraža nujno stališča uredništva.
Več iz rubrike
Vse igrače in nobene radosti
Ne glede na koliko uspeha, denarja in materialnih dobrin uspe nekdo nabrati v življenju, vse to ga samo po sebi ne bo pripeljalo do zadovoljstva in miru.
Bi lahko v prihodnosti predvideli kazniva dejanja?
Umetna inteligenca bi lahko v prihodnosti predvidela 90 odstotkov kaznivih dejanj