Ameriška jeza ali šok
Le nekaj dni pred predsedniškimi volitvami v ZDA je stanje na finančnih trgih precej nervozno in kaotično. Kot so pokazale zadnje javnomnenjske raziskave, so vlagatelji najbolj zaskrbljeni zaradi precej realne možnosti za Trumpovo zmago. Do torka, ko bodo Američani volili novega predsednika, bodo vsekakor previdni oziroma so že zdaj, saj je osrednji ameriški delniški indeks S&P 500 v dobrih dveh mesecih padel že za skoraj štiri odstotke pod pomembno psihološko mejo 2100 točk.
A vrnimo se k znanstvenofantastični moči predsedniških kandidatov in se za hip ne kot gledalci gladiatorskih iger, temveč kot odgovorni in v prihodnost zazrti ljudje vprašajmo: kdo in kakšna sta človeka, v katera je usmerjena vsa pozornost sveta? Kdo sta človeka, ki bosta krojila usodo sveta in se morda z njo igrala, kot se je z globusom v filmu Veliki diktator igral Charlie Chaplin?
Oba sta demagoga, oportunista, narcisa, populista, ljubitelja udarcev pod pasom, sovražnika fair fighta, vsekakor pa skoraj bolestno oblasti željna … Menim, da sta le druga plat iste medalje. Kajti, kakšna pa je v resnici razlika med tistim, ki izreče »polovica Trumpovih privržencev je kup bednikov«, in tistim, ki brez zadržka izusti »ko bom predsednik, boš v zaporu«? Da sploh ne omenjam, da se kandidata večkrat nista rokovala?! Morda sem konservativna, a prepričana sem, da je treba tekmecu izkazovati spoštovanje, saj navsezadnje naše ravnanje s sočlovekom najbolj postavlja ogledalo nam samim. Zatorej se sprašujem, ali je sploh kdo od dveh svetovno znanih ameriških »übermenschev« primeren voditelj prihodnosti. Dopuščam sicer možnost, da ne razumem, da je tokratni ameriški predvolilni boj osvežujoča protiutež ameriškemu političnemu esteblišmentu, ki s svojimi v celofan zavitimi izjavami v resnici svetu vlada z železno roko.
A kljub temu vztrajam: ste od predsedniških kandidatov slišali kakšen načrt za (svoje) življenje? Ne! Novinar Jan Bratanič je zapisal: »Čeprav kandidata stojita na nasprotnih bregovih, imajo njuni načrti eno skupno točko, tj., gospodarsko so neučinkoviti.« Skratka, svet se bo po prihodnjem torku vrtel enako, begunska kriza bo še vedno obstajala, Sirija bo še vedno v vojni, podnebne spremembe bodo ogrožale svetovni naravni red in peščice bodo še vedno bogatele, množice se še vedno ubadale z vprašanjem preživetja … ali povedano drugače: če bo izvoljena Hillary Clinton, bo svet zajela jeza, če bo izvoljen Trump, pa šok.
Petra Kovič, urednica poslovnega časnika Svet kapitala
Več iz rubrike
Vse igrače in nobene radosti
Ne glede na koliko uspeha, denarja in materialnih dobrin uspe nekdo nabrati v življenju, vse to ga samo po sebi ne bo pripeljalo do zadovoljstva in miru.
Bi lahko v prihodnosti predvideli kazniva dejanja?
Umetna inteligenca bi lahko v prihodnosti predvidela 90 odstotkov kaznivih dejanj