Ali podoživljamo leto 1930?

Neil Howe je na investicijski konferenci Mauldin Economics trenutni duh časa postavil ob bok duhu časa po letu 1930. »Od Balkana do ZDA se dvigujejo zidovi, postavljajo žice in rišejo ločnice med ljudmi. Vzdušje je zelo podobno tistemu, ki je vladal v svetu pred drugo svetovno vojno,« je povedal občinstvu.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Howe, ameriški pisatelj, zgodovinar in svetovalec, ki je sicer znan po delu Generations, v katerem je z Williamom Straussom razvil teorijo socialnih značilnosti generacij, se zelo aktivno ukvarja z ekonomijo, politiko in sociologija ter redno piše kolumne za različne ameriške medije.

Na investicijsko-strateški konferenci Mauldin Economics v Orlandu je med govorom dejal, da nas obkroža veliko enakih trendov in sprememb, ki se vijejo v isto smer kot leta 1930.

»Izgubljamo zaupanje v demokracijo, medije, mir in politiko, malo manj upada zaupanje v vojsko in policijo. Kdaj smo bili nazadnje priča tem spremembam in ob tem čutili močan vzpon desničarskega populizma? Leta 1930,« pove v nagovoru. Business Insider je zapisal, da se njegove ugotovitve skladajo z anketo Gallup, ki je bila lansko leto izvedena v ZDA.

Kot sociolog, ki raziskuje medgeneracijske razlike, je na kongresu poudaril, da je potrebno razmišljati dvajset let vnaprej. »Čez dvajset let bomo vsi mi še živi, imeli pa bomo drugačne vloge. Kaj si želimo za naš prihodnji jaz? Zgodovina poteka sezonsko in pred nami je zima. Kljub temu, da ji bo sledila pomlad, nas pred vzponom moči institucije in padcem individualizma čaka še precej preprek. Bodimo razumni.«

Hewe je prepričan, da stojimo pred temnim prepadom. »Po ameriški revoluciji je sledil mir, po državljanski vojni je sledilo zlato obdobje, potem je prišlo do svetovne vojne, kateri je sledilo obdobje miru in blaginje, zato trdim, da smo tik pred izbruhom večje krize. A nato bo sledilo mirno in stabilno obdobje.«

Več iz rubrike