Adijo, hektično leto!

»Vsaj 50 dolarjev višja plača od svakove« – to je eden večjih ciljev povprečnega Američana. Sicer je to šaljiv odgovor na vprašanje, kaj je sreča, a v tej šali je bridka resnica o razblinjajočih se ameriških sanjah.
Fotografija: Voranc Vogel
Odpri galerijo
Voranc Vogel

Še več: če poudarek v šali ni na denarju, s katerim bi lahko nekdo svojim otrokom, denimo, omogočil boljšo izobrazbo, kakovostnejšo hrano ali varčevanje za prihodnost ipd., temveč na »svaku«, potem je šala predvsem bridka resnica o človeški naravnanosti. Napredek, razvoj in načrtovanje jutrišnjega dne žal pri mnogih motivirajo povsem zgrešeni in destruktivni cilji, za dosego katerih premnogi izbirajo ne le napačna, ampak tudi škodljiva sredstva. In če na Machiavellijevo nezdravo tekmovalen način bijemo bitko vsakodnevnih izzivov, potem ni čudno, da je za nami tako hektično leto.

V letu 2016 se je zgodilo tisto, česar ne bi nikdar pričakovali in česar ni napovedal prav nihče. Zgodila se je nočna mora za Evropsko unijo, brexit; na drugi strani luže so nam dokazali, da resničnostni šov ni le šov, ampak nova resnica, ki nam bo krojila usodo. Priča smo bili divjemu nihanju na finančnih trgih; dvigajo se trgi, na katere smo še včeraj gledali zviška, postali smo prosto hodeča tarča ne le skrajnežev, temveč v virtualni svet zaprtih in od sveta odtujenih ljudi. Ranljivi smo bolj kot kdaj prej in sprašujem se, ali bomo od hurikanov oslabljeni sploh kos letu 2017. Kaj nam prinaša novo leto, lahko le ugibamo. A dolgčas ne bo niti še tako pustolovščin željnim. Končni izid razpotij in velikih sprememb v novem letu bo po mnenju analitikov zaznamovan z novimi idejami in novimi sistemi.

To pa lahko po besedah dr. Jureta Stojana dosežemo le z ustrezno politično ekonomijo: »Ljudje so ugotovili, da so ekonomska vprašanja preveč pomembna, da bi jih lahko prepustili maloštevilni skupini ekonomskih tehnokratov.« To je res, zato se v Svetu kapitala trudimo slehernemu bralcu ponuditi razlage, ki mu bodo pomagale ustvarjati svojo in skupno prihodnost z optimistično konotacijo. Takšno prihodnost, v kateri bo v ospredju vznemirljiv načrt za podaljšanje in izboljšanje človekovega življenja in zdravja. Tega vam srčno želim v novem letu kot tudi to, da se ne bi počutili kot ujeti v mišji kletki, iz katere ni izhoda.

Človek potrebuje zrak. Svobodo. In ljubezen. In če to deli, jo dobi nazaj. V izobilju. Zato, bodimo boljši, saj za izboljšave obstaja prostor, kajne?! Srečno, spoštovani bralci, srečno, dragi kolegi, in srečno vsi, ki ustvarjate zgodbe, o katerih lahko razmišljamo, pišemo in soustvarjamo jutrišnji dan. 

Več iz rubrike