Slovenija na devetem mestu po indeksu človeškega kapitala
Glavno sporočilo najnovejšega poročila Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) o globalnem indeksu človeškega kapitala za leto 2017 je, da svetovna kriza pomanjkanja talentov izvira iz vedno večje neenakosti. "Prizadevanja držav, da bi ljudje dosegli svoj ekonomski potencial niso uspešna," navaja poročilo. Razlog je v neučinkoviti uporabi veščin, nezadostnem razvoju znanj, ki bodo potrebna v prihodnosti ter nezadostnem spodbujanju izobraževanja med že zaposlenimi.
Neuspešne naložbe v formalni del izobraževanja pomembno prispevajo k neenakosti v dohodkih, ti pa povečujejo socialno izključenost ter blokirajo dostop do trg dela in nadaljnega izobraževanja. Čeprav so mlajše generacije vedno bolj izobražene v primerjavi s starejšimi, njihova znanja in veščine niso najbolj izkoriščene pri delu. Problem je tudi, izpostavlja poročilo, da delodajalci posegajo po že oblikovanih talentih namesto, da bi jih ustvarjali.
Po besedah Saadia Zahidija, vodje oddelka za izobaževanje, enakost med spoloma in delo pri WEF, bi morale države oblikovati izobraževalno politiko glede na svoje demografske značilnosti, a v izogib primanjkljaja pri razvoju določene generacije razviti tudi celosten pristop k razvoju talentov. "Tukaj je potrebno upoštevati prehod od izobraževanja na trg del ter nato nadaljno izobraževanje ob delu," je dejal.
Poročilo meri štiri glavne kriterije med 130 državami.
- Zmogljivost, ki jo v veliki meri določajo pretekle naložbe v formalno izobraževanje
- Razporeditev - kopičenje in uporaba veščin pri delu
- Razvoj - formalno izobraževanje prihodnje generacije delovne sile, ki mu sledi nadaljno usposabljanje zaposlenih
- Know-how - širino in globino uporabe specializiranih veščin na delovnem mestu
Uspešnost držav se meri tudi med petimi različnimi starostnimi skupinami: 0-14 let; 15-24 let; 25-54 let; 55-64 let; in 65 let in več.
Glede na poročilo le 25 držav izkorišča 70 odstotkov ali več kapitala svojih ljudi. Večina držav izkorišča med 50 in 70 odstotki človeškega kapitala, 14 držav pa ga izkorišča pod 50 odstotki.
TOP 10 DRŽAV GLEDE NA INDEKS ČLOVEŠKEGA KAPITALA
- Norveška
- Finska
- Švica
- ZDA
- Danska
- Nemčija
- Nova Zelandija
- Švedska
- Slovenija
- Avstrija
Slovenija, kot edina država na seznamu najboljši desetih iz vzhodne in južne Evrope, si je to mesto zaslužila na račun visoke ocene prvega kriterija, ki gre na račun dobro izobražene starejše delovne sile.
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost