Strah pred krizo potopil evro na najnižjo raven po letu 2001
V luči strahu pred recesijo v evroobmočju je vrednost denarne enote devetnajstih evropskih držav padla na najnižjo raven v zadnjih 20 letih. Cene energentov še naprej rastejo, obenem pa tudi vojna v Ukrajini ne kaže znakov umirjanja.
Trend upada vrednosti evra je sicer prisoten od maja lani, menjalne tečaje pa je pred tem zatresel že začetek pandemije leta 2020. Za evro je zdaj treba odšteti 1,019 dolarja, tečaj pa se približuje izenačitvi z ameriško valuto, kar bi se zgodilo sploh prvič, odkar je skupna evropska valuta, leta 1999, ugledala luč sveta. Evro je tako prvič po letu 2001 v primerjavi z dolarjem padel pod 1,02, medtem ko se je indeks ameriškega dolarja zvišal na najvišjo vrednost v zadnjih dvajsetih letih.
Daleč od stare slave tudi bitcoin
Zadnjega pol leta pa je bil v prostem padu tudi bitcoin, ki zdaj vendarle kaže delno stabilnost svoje vrednosti. Cena se je gibala okoli 19.800 dolarjev, kar nekoliko višje od sredine junija, ko je bitcoin padel skoraj na 18.000 dolarjev.
Največja in najbolj prepoznavna kriptovaluta je zdaj vredna kar 59 odstotkov manj od najvišje vrednosti v letošnjem letu. To je bilo 28. marca, ko je bil bitcoin vreden 48.234 dolarjev.
Cena bitcoina je zdaj sicer bolj stabilna, kot še nedavno, in se giblje okoli 19.000 dolarjev - vendar pa ni gotovo, ali se je junija zgodil zadnji popravek. Nenazadnje je bitcoinu cena padla že maja, čemur je sledila enomesečna stabilizacija, nato pa se je zgodil še en padec cene.
Strah pred recesijo
Evroobmočje se še naprej sooča z visoko inflacijo, junija je ta znašala kar rekordnih 8,6 odstotka. Evropska centralna banka (ECB) se je na rast cen odzvala s prvim zvišanjem obrestnih mer po 11 letih, ob tem pa svet ECB pričakuje, da bodo obrestne mere znova, morda tudi izdatneje zvišali septembra.
Če bi inflacija vztrajala tudi po morebitnem jesenskem dvigu obrestnih mer, bi bojda sledilo novo, večje zvišanje obresti. Ob vsem zapisanem, pa se vse bolj kopičijo strahovi pred morebitno recesijo, ki bi lahko načrte ECB prekrižale. Po poročanju Reutersa je razpoloženje investitorjev v evroobmočju padlo na najnižjo raven po letu 2020, kar naj bi kazalo v smeri »neizogibne« recesije.
Iskanje varnega zatočišča
Slabe razmere med investitorji spremljajo še visoke cene zemeljskega plina, ob tem pa ameriški CNBC piše, da je kombinacija naštetih dejavnikov močno načela evropsko valuto. Samo od začetka leta je evro v primerjavi z dolarjem izgubil več kot deset odstotkov.
Medtem pa se ameriški dolar še naprej krepi, to valuto pa vlagatelji dojemajo kot manj tvegano naložbo kot evro. Pozitiven trend vrednosti izraža tudi švicarski frank, ki je v primerjavi z evrom dosegal najvišjo raven v zadnjih sedmih letih, krepi se tudi japonski jen.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.