»Najmočnejši človek na svetu« poziva k regulaciji kriptovalut
Predsednik ameriške centralne banke (Fed), Jerome Powell, je na zaslišanju pred senatnim odborom za bančništvo v sredo, 22. junija, pojasnil namere Fed-a v boju proti inflaciji v ZDA, večkrat pa je tudi poudaril, da je potreben boljši regulativni okvir za kriptovalute. Določen ameriški senator je Powella sicer označil za trenutno »najmočnejšega človeka na svetu«.
Podoben sklep pa je isti dan sprejel tudi švicarski vrhovni tržni regulator, ki je pozval finančne nadzornike, naj sprejmejo več ukrepov za zaščito potrošnikov pred zlorabami v tem svobodnem sektorju.
Švicarji opozarjajo
Vlade po celem svetu poskušajo ugotoviti, kako najbolje nadzorovati trenutno 890 milijard dolarjev vreden trg kriptovalut, ki je zaenkrat zajet le z neenotno regulacijo. Regulatorji in oblikovalci politik se namreč že dolgo bojijo, da kriptovalute predstavljajo tveganje za potrošnike, pri čemer so bili ameriški nadzorniki vrednostnih papirjev med tistimi, ki so opozarjali na možnost manipulacije nepreglednih trgov kriptovalut, navaja Reuters.
»Narediti je mogoče še veliko več,« je dejal Urban Angehrn, generalni direktor švicarskega organa za nadzor finančnega trga (FINMA). »Zdi se mi, da je veliko trgovanja z digitalnim premoženjem podobno ameriškemu borznemu trgu iz leta 1928, kjer so vse vrste zlorab, 'pump and dump', zdaj dejansko pogosto prisotne,« je dejal na konferenci v Zurichu.
Celoten trg kriptovalut je sicer nedavno padel iz rekordnih 3000 milijard dolarjev na približno 900 milijard dolarjev. Izgube pa so se še povečale, potem ko je ameriški posojilodajalec kriptovalut Celsius Network prejšnji teden zamrznil račune svojih 1,7 milijona strank. Poznavalci menijo, da bodo težave Celsiusa verjetno povečale pritisk ameriških regulatorjev na sektor, ki je zaradi drugih letošnjih kriz že v defenzivi.
Recesija je zagotovo možna
Powell je na zaslišanju v kongresu pojasnil, da mora ameriška centralna banka »nadaljevati« in še naprej dvigovati obrestne mere, da bi znižala inflacijo, tudi če to pomeni, da se bo gospodarstvo soočilo z večjo brezposelnostjo in morebitno recesijo. Dejal je, da bo mehak pristanek »zelo zahteven« in da je recesija »zagotovo možna«.
»Ne poskušamo sprožiti recesije in menimo, da nam je ne bo treba sprožiti, vendar menimo, da je nujno potrebno, da ponovno vzpostavimo stabilnost cen, res tako v korist trga dela kot česar koli drugega,« je dejal Powell, ki ga je senator John Kennedy sicer označil za »najmočnejšega človeka« na svetu.
Obrestna mera za zvezna sredstva je sicer trenutno v razponu med 1,5 in 1,75 odstotka, vendar pa revidirane projekcije uradnikov Fed iz prejšnjega tedna kažejo, da naj bi se obrestna mera do konca leta dvignila na 3,25 oziroma 3,5 odstotka.
Medtem so trije ameriški senatorji Powella izzvali z vprašanji o kriptovalutah, zlasti o regulaciji, računovodski obravnavi digitalnih sredstev in trenutnem zlomu na trgu kriptovalut, povzema spletni portal CoinDesk. »Enaka dejavnost bi morala imeti enako regulacijo ne glede na to, kje se pojavi, kar pa trenutno ni tako, saj je veliko digitalnih finančnih produktov v nekaterih pogledih precej podobnih produktom, ki so obstajali v bančnem sistemu ali na kapitalskih trgih, vendar preprosto niso regulirani na enak način,« je odgovoril Powell in dodal: »Zato moramo to storiti.«
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.