Letni pregled 2016
Dva izmed največjih presenečenj leta sta bili Brexit in zmaga Trumpa. Po obeh so borzni trgovci, investitorji in predvsem javnost, pričakovali kolaps borz, zgodilo se ni pa nič ali pa je prišlo celo do visoke rasti borz.
Kljub vsej negotovosti so borze v povprečju leto končale v pozitivnem območju. Delniški indeks MSCI World, ki meri donosnost vseh delnic po svetu, je lani v evrih pridobil 10,7 odstotka vključno z izplačanimi dividendami. Gibanje indeksa v zadnjih desetih letih lahko vidimo na spodnjem grafu.
Izmed vseh (pomembnejših) borz po svetu je bila v letu 2016 najdonosnejša brazilska, delnice so tam narasle za kar 71,2 odstotka, rasti je pomagala tudi rast brazilskega reala. Ogromne donose so investitorji ustvarili na Perujski borzi, v Rusiji in Vzhodni Evropi. Slovenska borza je pridobila 3 odstotke oz. skoraj 6, če upoštevamo še izplačane dividende.
Največje izgube so lani ustvarili investitorji v Izraelu, kjer so delnice izgubile 22,6 odstotka vrednosti. Večje padce so doživeli na Danskem, v Grčiji, Egiptu in Italiji.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.