Kam po donose v 2017?
Nekatere naložbe so v tem času (po padcih v letu 2008) pridobile izgubljeno in investitorjem prinesle pozitivne donose, večina pa jih je še vedno »pod vodo«, zaradi česar imajo investitorji še vedno negativne donose.
Katere naložbe bodo najbolj privlačne v letu 2017 in katerih se moramo nujno izogibati?
Da bi lahko ugotovili, katere naložbe so privlačne in katere ne, moramo vedeti, kaj vpliva na gibanje naložb na borzah. Kateri so najpomembnejši faktorji, ki kažejo na privlačne naložbe in nam pomagajo, da se izognemo slabim?
Na gibanje cen delnic in drugih naložb na borzah vpliva več dejavnikov: makroekonomsko okolje, geopolitično okolje, vrednotenje trgov, počutje investitorjev, kakovost poslovanja podjetij, zadolženost podjetij in gospodarstva ...
Čeprav se zdijo vsi ti dejavniki zelo pomembni, imata na gibanje borz največji vpliv dva: makroekonomsko okolje (oziroma gospodarski cikel) in vrednotenje trgov.
Gospodarski cikel ima srednjeročno (od nekaj mesecev do nekaj let) najmočnejši vpliv na gibanje borz, kar je popolnoma logično. Ko smo v recesiji, podjetja ustvarjajo izgube, stopnja brezposelnosti začne naraščati, potrošnja upada, investitorji pa postanejo panični in svoje naložbe prodajajo. To povzroči padec njihovih cen na borzah. Logika pa velja tudi obratno: v času pospešene gospodarske rasti podjetja ustvarjajo visoke dobičke, brezposelnost se manjša, potrošnja narašča, investitorji pa postajajo vse bolj optimistični – kar pozitivno vpliva na rast borz.
Drugi pomemben kriterij, ki pa na borze vpliva bolj dolgoročno (pet let ali več), je vrednotenje. Vrednotenje najlaže in najbolj preprosto razložimo na primeru nepremičnine. Recimo, da smo pravkar kupili hišo v vrednosti 200.000 evrov. Da ugotovimo, ali je bil nakup z vidika vrednotenja smiseln, moramo to ceno primerjati z neko drugo vrednostjo. Najbolje je, da primerjamo ceno nepremičnine z dobičkom, ki bi ga ustvarili z njenim oddajanjem.
Razlika: cena na borzi in dobiček
Recimo, da nam po stroških in davkih na letni ravni ostane 10.000 evrov od oddajanja te hiše, za katero smo plačali 200.000 evrov. Razmerje med ceno in dobičkom je v tem primeru 20 (200.000 delimo z 10.000 evri). To razmerje imenujemo vrednotenjsko razmerje, ki nam v bistvu prikazuje privlačnost naložbe.
Nižje ko je razmerje med ceno in dobički, bolj je naložba privlačna. To velja tudi za podjetja in investiranje v njihove delnice. Krka je imela leta 2015 okoli 150 milijonov evrov dobička, na borzi pa je vredna dve milijardi evrov. Razmerje med ceno podjetja na borzi in dobički, ki jih je ustvarilo, je tako znašalo približno 13 (dve milijardi delimo s 150 milijoni evrov).
Nižje ko je razmerje med ceno in dobički, bolj je naložba privlačna.
Podoben izračun lahko naredimo za vsa podjetja na svetu in izračunamo povprečje tega razmerja za vsak posamezen trg. Tako lahko hitro ugotovimo, ali so naložbe bolj privlačne v Evropi, ZDA ali kje drugje.
Pri investiranju je seveda najbolj smotrno upoštevati oba omenjena dejavnika hkrati. Preveriti moramo torej, ali je gospodarski cikel trenutno primeren za investiranje na določen trg in ali je ta trg dovolj ugodno vrednoten, da bi se vanj splačalo vlagati.
Gospodarski cikel lahko dokaj natančno spremljamo s tako imenovanimi vodilnimi makroekonomskimi kazalci, ki so v nasprotju z rastjo BDP objavljeni enkrat na mesec brez večjega zamika (BDP je objavljen le štirikrat na leto z dvomesečnim zamikom).
Enega boljših vodilnih makroekonomskih kazalcev preračunavajo v OECD za vsa pomembnejša gospodarstva. Na grafu lahko vidimo, da je gospodarska aktivnost po svetu razmeroma stabilna, a malce pod trendom (prva slika, levo zgoraj, ki prikazuje celotno območje OECD). Kitajska je po daljši upočasnitvi znova začela hitreje naraščati, medtem ko je v ZDA zgodba ravno obratna – tam se gospodarstvo v zadnjih mesecih vedno bolj ohlaja. Stanje v evroobmočju je stabilno, rast je pozitivna, a se malce upočasnjuje.
Iz teh podatkov lahko sklepamo, da je za investitorje v prihodnjih mesecih in letih bolj privlačna naložba v trge v razvoju (podatki so pozitivni za večino teh trgov, ne samo za Kitajsko), medtem ko investiranje na ameriško borzo ni videti privlačno, saj so tam podatki precej slabi.
Pa si poglejmo še vrednotenja trgov
Bolj ko so trgi podcenjeni, višje donose lahko dolgoročno pričakujemo.
Bolj ko so trgi podcenjeni, višje donose lahko dolgoročno pričakujemo.
Kot je razvidno s spodnjega grafa, so trenutno zelo zanimivi trgi v razvoju (Rusija, Poljska, Turčija, Brazilija, Kitajska) in nekatere evropske države (Italija, Španija, Velika Britanija, Francija). Na drugi strani pa je ameriška borza močno precenjena in ponuja zelo nizke pričakovane donose v prihodnjih letih.
Z upoštevanjem obeh faktorjev – makroekonomskega stanja (gospodarski cikel) in vrednotenj trgov – lahko hitro ugotovimo, da so trgi v razvoju precej bolj primerni za investiranje kakor ameriška borza.
Priložnost, da iz prve roke izveste, kje iskati vroče naložbe
Če bi želeli sami znati tudi v prihodnjih mesecih in letih oceniti, ali je pravi čas za investicije ali ne, se nam pridružite na brezplačnem dogodku Kam po donose v 2017, ki bo 24. novembra na Gospodarski zbornici Sloveniji z začetkom ob 17. uri. Na praktičnih primerih vam bomo pokazali prav to – kje poiskati podatke o trenutnem stanju v gospodarstvu in trenutnih vrednotenjih globalnih trgov, da se boste lahko izognili slabim naložbam in izbirali dobre.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.