Kako zaslužiti pri padcu cene delnice?

Investiranje oziroma nakup neke naložbe je relativno preprosto početje – kupimo, denimo, delnico Krke pri ceni 50 evrov za delnico, pri čemer nam rast cene delnice prinese dobiček, padec pa izgubo. Toda, ali lahko zaslužimo tudi v primeru padca cene delnice?
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Prodaja na kratko (angl. »short selling«) omogoča borznim trgovcem potencialni zaslužek, ko cene delnic padajo. Logika je prav nasprotna – ko cena delnice pade, ustvarjamo dobiček, ko raste, delamo izgubo.

Če pri borznem nakupu delnico najprej kupimo in jo nato prodamo, je pri tako imenovanem shortanju ta proces nekoliko drugačen. Da sploh lahko stavimo na padec cene neke delnice, moramo delnico oziroma naložbo najprej prodati. Toda, kako lahko prodamo nekaj, česar še nimamo? Da naložbo sploh lahko prodamo, jo moramo imeti, zato si jo moramo prej izposoditi od nekoga, ki ima v lasti delnice, za katere želimo staviti, da bo cena padla. Poglejmo si tako imenovano shortanje na primeru delnice podjetja Tesla Motors.

O delnici Tesle veliko borznih trgovcev misli, da je precenjena, saj podjetje še vedno ustvarja velike izgube kljub visoki rasti prihodkov. Posledično ti borzni trgovci menijo, da bo cena delnice v prihodnjih mesecih in letih padla, to pa želijo izkoristiti s prodajo delnice na kratko.

Med lastniki, predvsem institucionalnimi investitorji, kot so pokojninski skladi, ki imajo dolgoročnejši investicijski horizont, poskušajo borzni trgovci poiskati tiste, ki bi jim delnice posodili za določeno obdobje. Lastniki delnic Tesle dobijo za to neki dodaten donos kot provizijo, ki se obračunava na dnevni ravni, borzni trgovci pa tako dobijo delnice, ki jih lahko prodajo na kratko.

Pixabay
Pixabay

Ko so si borzni trgovci izposodili delnice in jih na borzi prodali, so odprli kratko pozicijo (angl. »short«). Ob prodaji prejmejo denar, ki ga imajo na trgovalnem računu namenjenega za poznejši nakup iste količine delnic. Če se po naključju zgodi, da lastnik delnic zahteva vračilo izposojenih delnic, mora borzni trgovec hitro kupiti delnice na borzi, da jih sploh lahko vrne.

Recimo, da je v tem primeru borzni trgovec prodal na kratko sto delnic Tesla po ceni 250 dolarjev za delnico, za kar ob prodaji prejme 25.000 dolarjev na svoj trgovalni račun. Ob padcu cene delnice na 200 dolarjev bo borzni trgovec lahko opravil nakup enakega števila delnic za samo 20.000 dolarjev, te delnice vrnil tistemu, od katerega si jih je izposodil, mu plačal provizijo, razliko pa pospravil v svoj žep.

Investitor, ki je borznemu trgovcu posodil te delnice, je prav tako zadovoljen, saj bi tako ali tako delnice še vedno držal v svojem portfelju in jih ne bo prodajal, zdaj pa je prejel še dodaten donos iz provizije na izposojene delnice.

Enron je bilo visokoleteče podjetje, a se je v zgodovino zapisal kot eno največjih borznih prevar. Investitorji so izgubili več milijard dolarjev.

In kaj se zgodi, če delnica raste? Če bi cena delnice Tesla nadaljevala rast in bi dosegla, na primer, ceno 500 dolarjev za delnico, bi borzni trgovec, ki je Teslo prodal na kratko, utrpel veliko izgubo. Ko bo delnico kupil nazaj in jo vrnil lastniku, bo plačal 50.000 dolarjev za nakup, kar dvakrat več, kot je prejel ob prodaji na kratko. Izguba bo tako več kot 25.000 dolarjev.

To tveganje visoke rasti cene delnice (ali katere druge naložbe) ob prodaji na kratko vedno obstaja, zato relativno malo borznih trgovcev stavi na padec cen. Pri prodaji na kratko lahko borzni trgovec zasluži le sto odstotkov (če delnica pade na nič), izgubi pa neomejeno (če cena hitro zraste precej višje).

Prodaja na kratko je zaradi tega relativno neprivlačen posel, hkrati pa imajo delnice dolgoročno povprečno relativno visoke donose. Če je investiranje težko, je stava na padec cen s prodajo delnic na kratko še težja.

Kljub temu je Jimu Chanosu uspelo doseči presenetljivo visoke donose samo z osredotočanjem na prodaje na kratko. Jim je eden najboljših analitikov in borznih trgovcev na svetu, saj se res poglobi v poslovanje podjetij, o katerih misli, da bi lahko bila primerna za prodajo na kratko.

Bil je eden redkih (skoraj da edini), ki je odkril mahinacije podjetja Enron, katerega delnice je tudi prodal na kratko in s tem dobro zaslužil. Podjetje Enron je bilo na začetku tisočletja v očeh investitorjev visokoleteče podjetje, z vrhunskih menedžmentom in odličnimi poslovnimi rezultati, vendar se je po temeljiti analizi Chanosa izkazalo, da to ne drži. Odkril je zelo veliko nepravilnosti v bilancah podjetja, menedžment pa je bil v komunikaciji z javnostjo netransparenten oziroma celo zavajajoč. Izkazalo se je, da je bila njegova analiza pravilna, Enron pa se je v zgodovino zapisal kot eno izmed največjih borznih prevar. Investitorji so posledično izgubili več milijard dolarjev, verjetno pa bi izgubili še več, če Chanos ne bi razkril celotne prevare.

Pixabay
Pixabay

Ta trenutno stavi na padec cene delnice podjetja Tesla, o katerem pravi, da je močno precenjeno. Za finančno televizijo CNBC je povedal, da obstaja nezanemarljiva verjetnost bankrota Tesle, ki je močno zadolžena, hkrati pa ustvarja velikanske izgube in negativne denarne tokove.

Lani je imelo podjetje več kot 600-milijonsko izgubo, prihodki pa so se povečali za 73 odstotkov na sedem milijard dolarjev. Finančni dolgovi Tesle znašajo 8,6 milijarde dolarjev, celotnega kapitala je 4,75 milijarde. Še bolj zanimivo je vrednotenje, saj je na borzi podjetje vredno 41 milijard dolarjev, kar znaša devetkratnik knjigovodske vrednosti podjetja.

Največja težava, s katero se spopada Chanos in tudi drugi borzni trgovci, ki so stavili na padec cen delnice Tesle, so stroški izposoje delnic. Večino časa so stroški izposojanja delnic za namene prodaje na kratko relativno nizki, približno pod petimi odstotki na letni ravni. Ker pa zelo veliko borznih trgovcev meni, da je Tesla precenjena in bo njena delnica močno upadla, je povpraševanja po izposoji delnic zelo veliko – posledično je tudi strošek izposoje precej visok. V zadnjih nekaj letih je bil povprečno višji od 15 odstotkov na letni ravni.

Prodaja na kratko je relativno neprivlačen posel, hkrati pa imajo delnice dolgoročno povprečno relativno visoke donose.

Da pa je življenje borznih trgovcev, ki so prodali Teslo na kratko, še bolj oteženo, je poskrbel Elon Musk, ki je združil podjetji Tesla in Solar City. Tesla je prevzela proizvajalca sončnih elektrarn Solar City novembra lani, vendar je bilo plačilo za nakup delno v obliki delnic Tesle. To je povzročilo še dodatno pomanjkanje delnic, ki so na voljo za izposojo, posledično pa so se stroški za izposojo neverjetno povečali – v določenem trenutku so bili stroški izposoje delnic Tesla višji od sto odstotkov na letni ravni.

Borzni trgovci, ki so v tem obdobju stavili na padec cene delnice Tesle, so imeli iz dneva v dan večje izgube, ne samo zato, ker se je cena delnice zviševala, ampak tudi zato, ker so bili stroški na izposojenih delnicah tako visoki. Trenutno so se ti stroški znižali, vendar so še vedno zelo visoki, okoli 20 odstotkov na letni ravni.

Prodajanje na kratko je lahko zanimiv in dobičkonosen način trgovanja na razvitih borzah, ki to sploh omogočajo, vendar je tako iskanje dobičkov še precej težje kot investiranje oziroma kupovanje delnic na srednje- ali dolgoročno. Chanosu in drugim borznim trgovcem, ki iščejo podjetja, ki v svojih bilancah zavajajo, se v bistvu lahko celo zahvalimo, ker tvegajo tako veliko, da te prevarante odkrijejo. Ko jih uspešno odkrijejo, so lahko dobro poplačani, napake pa jih lahko stanejo veliko več kot dobički, ki jih ustvarijo, ko imajo prav. 

Več iz rubrike