Inflacija v ZDA se je aprila končno malce umirila
Kljub temu, da so se cene življenjskih potrebščin še vedno zviševale, je bila rast počasnejša kot v prejšnjih mesecih. Indeks cen življenjskih potrebščin (CPI) se je v 12 mesecih, ki so se končali aprila, povečal za 8,3 odstotka, je v sredo, 11. maja, sporočil Urad za statistiko dela. To je sicer nekoliko več, kot so napovedovali ekonomisti, vendar se je indeks primerjavi z marcem, ko je znašal 8,5 odstotka, kar je bila najvišja raven v več kot 40 letih, znižal.
Inflacija postaja vedno bolj trdovratna
Ob neupoštevanju bolj nestanovitnih kategorij izdelkov, kot sta hrana in energija, je indeks CPI v aprilu znašal 6,2 odstotka, kar je manj kot marca, ko je znašal 6,5 odstotka. Povečanje osnovne inflacije sicer povzroča zaskrbljenost ekonomistov. »Inflacija ni več omejena na dobavno verigo,« je dejala glavna ekonomistka družbe Jefferies Aneta Markowska.
Podjetja kopičijo zaloge, kar pripomore k osnovni inflaciji na strani blaga, medtem ko cene v storitvenem sektorju rastejo, saj se Američani vračajo k potovanjem in drugim prostočasnim dejavnostim. Slednje bo po mnenju Markowske verjetno prispevalo k bolj trdovratni inflaciji, ki bo potrebovala več časa, da se ponovno zniža, povzema CNN Business.
In čeprav nedavni podatki kažejo, da je inflacijski vrh že za nami, kot so upali ekonomisti, ameriška centralna banka (Fed), Bela hiša in Američani, še vedno ostaja veliko dejavnikov, ki bodo poleti poskrbeli za povišane cene, navaja CNN Business. Vojna v Ukrajini je povzročila pritisk na cene energentov in hrane, medtem pa ponovne zapore na Kitajskem, povezane s covidom, grozijo, da bodo poslabšale težave v dobavni verigi, o čemer smo že pisali.
Inflacija ostaja »nesprejemljivo visoko«
Predsednik ZDA Joe Biden je včeraj inflacijo označil za »nesprejemljivo visoko« in v izjavi, objavljeni po izidu poročila o indeksu cen življenjskih potrebščin, zapisal, da je »njeno znižanje moja glavna gospodarska prednostna naloga«. »Boj proti težavam v svetovni dobavni verigi, povezanim s pandemijo in zvišanjem cen Putina, se bo nadaljeval vsak dan,« je dejal po navedbi medijev.
Energija se je v ZDA od marca sicer pocenila za 2,7 odstotka, od aprila lani pa podražila za 30,3 odstotka, poroča Slovenska tiskovna agencija (STA). Bencin se je aprila v primerjavi z marcem v ZDA pocenil za 6,1 odstotka, kar je bilo še vedno 44 odstotkov več kot aprila lani.
Hrana se je od aprila lani podražila za 10,8 odstotka, kar je največja rast od leta 1980, hrana v restavracijah pa se je podražila za 0,6 odstotka na mesečni in 7,2 odstotka na letni ravni. Naravni plin se je aprila nekoliko pocenil, narasle pa so cene letalskih prevozov in hotelskih nočitev kot tudi novih avtomobilov in najemnin.
Biden je v odzivu na podatke poudaril, da je Fed neodvisna ustanova in dejal, da se strinja z njenim predsednikom Jeromom Powellom, da je inflacija največja grožnja gospodarstvu. Prav tako je izrazil prepričanje, da se Fed tega zaveda. O grožnji inflacije in načrtovanih ukrepih Evropske centralne banke (ECB), pa je v sredo, 11. maja, spregovorila tudi predsednica ECB Christine Lagarde, ko se je mudila na konferenci o 30 letih neodvisnosti Banke Slovenije.
Lagardova je spregovorila o pričakovanem dvigu obrestnih mer v območju evra, poroča STA, ki povzema, da bi lahko ECB neto nakupe obveznic zaključila v začetku tretjega četrtletja, dvig obrestne mere pa bi lahko temu sledil v nekaj tednih. Guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle je med izzivi, ki jih bo pomagala nasloviti centralna banka, ob inflaciji izpostavil druge družbene fenomene, med drugim pospešeno digitalizacijo družbe in zlasti finančnega sektorja ter demografske in podnebne spremembe.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.