Nemci živijo v vse večjih stanovanjih, a večinoma sami

Novi podatki nemškega zveznega statističnega urada kažejo, da posamezniki zavzemajo vse več kvadratnih metrov.
Fotografija: Raziskovalci so ocenili, da je v Nemčiji trenutno 42,5 milijona enot tako v stanovanjskih kot nestanovanjskih stavbah. FOTO: Breadmaker / Shutterstock
Odpri galerijo
Raziskovalci so ocenili, da je v Nemčiji trenutno 42,5 milijona enot tako v stanovanjskih kot nestanovanjskih stavbah. FOTO: Breadmaker / Shutterstock

Konec leta 2019 so bila stanovanja v celotni Nemčiji povprečno velika 91,9 kvadratnih metrov, vsak prebivalec pa je imel zase 47 kvadratnih metrov. V letu 2018 je ta številka znašala 46,7 kvadratnih metrov, leta 2010 pa 45 kvadratnih metrov.

Na prehodu tisočletja je v povprečju oseba živela na 39,5 kvadratnih metrih, deset let prej - leta 1990 - pa na 34,8 kvadratnih metrih stanovanja.

Hkrati v Nemčiji vse več ljudi živi samih. Od ponovne združitve leta 1991 se je število gospodinjstev za eno osebo povečalo za 46 odstotkov. Število gospodinjstev s tremi ali več ljudmi se je v istem obdobju zmanjšalo za 20 odstotkov.


Rastoče število stanovanj


V zadnjih desetih letih je bilo v Nemčiji zgrajenih več kot dva milijona stanovanj - vendar v mnogih mestih še vedno primanjkuje cenovno ugodnih.

Raziskovalci so ocenili, da je v Nemčiji trenutno 42,5 milijona enot tako v stanovanjskih kot nestanovanjskih stavbah. To je 0,7 odstotka ali 277.400 stanovanj več kot leto prej.

Srednjeročno je številka močno narasla: od leta 2010 se je povečala za pet odstotkov oziroma dva milijona stanovanjskih enot.
Glede na številne gradbene projekte po vsej državi se je povečal tudi stanovanjski prostor v Nemčiji -  za 6,2 odstotka na skoraj 3,9 milijarde kvadratnih metrov.

Vendar pa so velika stanovanja, zlasti v mestih, kot so Berlin, München in Frankfurt, zaradi visokih najemnin - nedostopna.
 
 

Več iz rubrike

Spremembe pri omrežnini: tarife bodo sprva cenejše, časovni bloki drugačni

Glavne spremembe se nanašajo na določitev časovnih blokov, postopno podražitev tarife za najdražji časovni blok in določitev dogovorjene moči.

Posredna distribucija – pametnejši nakup za sodobna podjetja in javno upravo

Podatki podjetja Forscope kažejo, da so številne javne institucije po vsej srednji in vzhodni Evropi že uporabile model posredne distribucije programske opreme.

Skoraj desetodstotno zvišanje cen počitniških storitev. Se draži tudi hrana?

Junijska inflacija znaša 0,8 odstotka, letna rast cen življenjskih potrebščin se je povzpela na 2,2 odstotka.

TOP 300: Dobavitelji avtomobilske industrije čistijo bilance

Več velikih avtomobilskih podjetij je v postopku poslovnega in finančnega preoblikovanja.