Največji udarec za gospodarstvo Velike Britanije v zadnjih 40 letih

Otoški mediji pišejo, da je upad gospodarstva Velike Britanije največi po letu 1979, kar je predvsem posledica zmanjšane potrošnje prebivalstva.
Fotografija: Gospodarstvo Velike Britanije se je v prvem letošnjem polletju zmanjašalo za približno 20 odstotkov. FOTO: Justin Tallis/AFP
Odpri galerijo
Gospodarstvo Velike Britanije se je v prvem letošnjem polletju zmanjašalo za približno 20 odstotkov. FOTO: Justin Tallis/AFP

Uradni podatki, ki jih navaja Reuters kažejo, da so prebivalci otoka zaradi karantene znatno zmanjšali svojo potrošnjo, ta pa je nizka še danes. Britanski funt že tako zadnja štiri leta pada v primerjavi z ostalimi pomembnimi valutami (vreden je namreč kar za petino manj), od takrat pa se krči tudi britansko gospodarstvo.



BDP se je v obdobju od januarja do marca zmanjšal za 2,2 odstotka, v primerjavi s prejšnjim četrtletjem, kar je obenem večji padec, kot je predvidevala večina analitikov. Britanski premier Boris Johnson bo načrt za zagon gospodarstva predstavil v četrtek. Pričakovati je hitre naložbe v infrastrukturo v višini 5 milijard funtov. Ravno gradnja je eden izmed večjih asov Johnosona za zagon državnega gospodarstva.
 

Britanski premier Boris Johnson bo v četrtek predstavil načrt za zagon gospdoarstva. Izpolniti mora obljubo investicij v infestrukturo v višini 5 milijard funtov. FOTO: Toby Melville/Reuters
Britanski premier Boris Johnson bo v četrtek predstavil načrt za zagon gospdoarstva. Izpolniti mora obljubo investicij v infestrukturo v višini 5 milijard funtov. FOTO: Toby Melville/Reuters
Več varčevanja, mala potrošnja


Britansko gospodarstvo je upadlo za približno 20 odstotkov v prvem polletju 2020, izpostavljajo pri angleški centralni banki. Britanci so med aprilom in junijem uvedli ostre ukrepe z namenom preprečitve nadaljnjega širjenja okužb, to pa je močno prizadelo praktično vse sektorje. Pričakovati je počasno okrevanje gospodarstva, ki bi lahko bilo bistveno hujše od leta 2008.

Podatki prejšnjega tedna kažejo predvsem veliko težnjo po varčevanju in posledično malo potrošnjo prebivalcev na otoku. Obseg porabe se je pravzaprav približal ravni iz leta 1950. Ekonomist pri Capital Economics Thomas Pugh je poudaril, da je  karantena, ki je bila uvedena 23. marca povzročila nezmožnost porabe prebivalstva, kar je pripeljalo do trenutnega stanja.

Prebivalstvo je v prvem četrtletju v povprečju privarčevalo trideset odstotkov več kot konec leta 2019.

Skupaj s krčenjem gospodarstva pa se zadnje tri mesce hitreje od pričakovanj povečuje tudi državni primanjkljaj. Velika Britanija s tem povečuje odvisnost od tujega kapitala, še piše Reuters.

Več iz rubrike