Delničarji Twitterja s tožbo glede manipulacije nad Elona Muska
Milijarderja Elona Muska tožijo vlagatelji Twitterja, češ da je manipuliral s ceno delnic podjetja, da bi ga kupil po nižji ceni, medtem ko izvršni direktor Tesle pripravlja 44 milijard dolarjev vredno prevzemno ponudbo za platformo družbenih medijev. Ameriška Komisija za vrednostne papirje in borzo (SEC) je nedavno razkrila, da je začela preverjati Muskov nakup Twitterjevih delnic v začetku aprila ter ali je ustrezno razkril svoj delež in svoje namere glede Twitterja.
Delničarji tožijo tudi Twitter
Vlagatelji trdijo, da je Musk prihranil 156 milijonov dolarjev, ker ni razkril, da je do 14. marca kupil več kot pet odstotkov delnic Twitterja. Ameriška komisija za vrednostne papirje in borzo (SEC) namreč zahteva, da mora vsak vlagatelj, ki kupi delež določenega podjetja, ki presega pet odstotkov, razkriti svoje deleže v 10 dneh po tem, ko preseže ta prag.
Delničarji so zahtevali, da se jih potrdi kot skupino ter da se jim dodeli nedoločen znesek kazenske in odškodninske škode. Namreč preden se skupinska tožba lahko nadaljuje, je treba skupino potrditi. Ta postopek zagotavlja, da so si tožniki dovolj podobni, da lahko nadaljujejo postopek proti imenovanemu tožencu kot del večjega primera.
»Z odlašanjem razkritja svojega deleža v Twitterju je Musk izvajal tržno manipulacijo in kupoval delnice Twitterja po umetno nizki ceni,« so dejali vlagatelji, ki jih vodi William Heresniak iz ameriške zvezne države Virginija. Reuters navaja, da se niti Musk niti njegov odvetnik nista takoj odzvala na prošnje za komentar, Twitter je prav tako zavrnil komentarje.
Za dokončanje posla mora Musk priskrbeti denar
Vlagatelji so dejali, da je zaradi nedavnega padca Teslinih delnic Muskova zmožnost financiranja nakupa Twitterja v »veliki nevarnosti«, saj je svoje delnice zastavil kot zavarovanje za posojila, ki jih potrebuje za nakup podjetja. Tesline delnice so v torek, 24. maja, trgovale po ceni okoli 630 dolarjev, vendar kasneje zrasle na nekaj več kot 750 dolarjev, kljub temu pa je to precej manj kot v začetku aprila, ko je njihova vrednost presegala 1000 dolarjev.
Kot smo že omenili, je čas, v katerem je Musk razkril svoj delež, že sprožil preiskavo SEC-a. Vendar finančne posledice za najbogatejšega človeka na svetu verjetno ne bi predstavljale problema, navaja Reuters. Po mnenju zunanjih strokovnjakov naj bi se globe za takšno napako verjetno povzpele na nekaj sto tisoč dolarjev, obenem pa so nekateri skeptični, da bi to lahko ogrozilo Muskova prizadevanja za nakup Twitterja.
Vlagatelji so tudi dejali, da Muskova javna kritika podjetja, vključno s tvitom z dne 13. maja, v katerem je zapisal, da je odkup »začasno zadržan«, dokler Twitter ne dokaže, da neželene vsebine predstavljajo manj kot pet odstotkov njegovih uporabnikov, pomeni poskus nadaljnjega zniževanja cene delnice.
Musk je sicer v sredo, 25. maja, obljubil dodatnih 6,25 milijarde dolarjev lastniškega financiranja za financiranje svoje ponudbe za Twitter, kar je znak, da si še vedno prizadeva za dokončanje posla, vendar mora za zaključek prevzema zbrati ves denar.
Več iz rubrike
Do konca oktobra več stečajev kot celo lansko leto
Prepozno predlaganje stečajnih postopkov je velik problem slovenske zakonodaje.
Golob napovedal skrajšani delovnik za prizadete v posameznih dejavnostih
Vrh gospodarstva je v sklepu vlado pozval, naj takoj zagotovi ukrepe za izboljšanje konkurenčnosti in gospodarske varnosti.