Apple ponuja zaposlenim bajne bonuse, da ne bi odšli h konkurenci
Apple se sooča s povečano konkurenco v Silicijevi dolini, predvsem kar se tiče tehnoloških talentov, zato se je podjetje odločilo, da svojim uslužbencem ponovno izplača bonuse. Nedavno so namreč zabeležili večje število odhodov vodilnih in talentiranih ljudi, zato se trudijo, da ne bi izgubili še več talentov, navajajo tuji mediji.
Neobičajne denarne nagrade
Applovi zaposleni so bili že decembra deležni bonusov v vrednosti od 45.000 do 163.000 evrov. Tako imenovano nagrado za vrhunske rezultate so prejeli predvsem inženirji na področju oblikovanja, strojne in programske opreme ter člani operativne skupine za načrtovanje čipov po meri. V slednji naj bi prišlo do določene stopnje fluktuacije, saj je Meta takrat zaposlovala inženirje za projekt Metaverse. Povprečni izplačani zneski naj bi znašali približno 90.000 evrov v delnicah s časovno omejitvijo štiri leta.
Po poročanju Bloomberga je bil drugi krog bonusov ocenjen na 90.000 do 180.000 evrov v omejenih delniških enotah, ki bodo izplačane v naslednjih letih. Na tak način si podjetje prizadeva spodbuditi inženirje, da ostanejo v Applu.
Tovrstne nagrade pri Applu - po navedbah poznavalcev - niso običajne, saj zaposleni običajno prejemajo osnovno plačo, delniške enote in denarni bonus. Poznavalci menijo, da netipičen primer izplačila bonusov kaže na stopnjo negotovosti, ki jo čutijo podjetja na zaostrenem trgu tehnoloških talentov.
Amazon podvojil zgornjo mejo denarnih nagrad
Medtem ko Apple zaposlene privablja z visokimi nagradami v delnicah, nekatera tehnološka podjetja uporabljajo preizkušeno orodje – gotovino.
Družba Alphabet, ki ima v lasti Google, je nedavno sprejela nov načrt podeljevanja denarnih nagrad, ki zaposlenim omogoča, da prejmejo bonuse v različnih višinah in iz različnih razlogov, poroča The Wall Street Journal.
Tudi Amazon, ki šteje že več kot 1,6 milijona zaposlenih, se za svoje talente bori na podoben način. Nedavno naj bi namreč podvojili zgornjo mejo bonusov za zaposlene. Tako naj bi po novem osnovna denarna nagrada znašala 317.000 evrov.
Povečanje višine denarnih nadomestil sicer velja samo za tehnološke delavce, poroča New York Times.
Velike plačilne spodbude pa naj bi v lovu na talente ponujala tudi nekatera zagonska podjetja, ki se ukvarjajo s kriptovalutami.
Tudi Meta je z novim letom spremenila načrt izplačila denarnih nagrad. Tako zdaj namesto polletnih denarnih nagrad bonuse izplačujejo enkrat na leto. S tem se podjetje namerava izogniti pobegu zaposlenih oziroma upajo, da jih bodo uspeli zadržati nekoliko dlje, še navajajo tuji mediji.
Več iz rubrike
Joc Pečečnik prijatelju Franciju Pliberšku v spomin
Gradnja skupnosti je bila Francijevo poslanstvo. Verjel je v sodelovanje, izmenjavo idej, znanost in napredek.
Zgodba avtomobilskega dobavitelja v postopku transformacije
Zapleten proces prehajanja iz klasičnih montažnih postopkov v nove proizvodne procese