»Zagotovo bomo imeli davek na avtomatizacijo«

Trdi Bill Gates, ustanovitelj Microsofta, programer, poslovnež in filantrop.
Fotografija: Aleš Černivec
Odpri galerijo
Aleš Černivec

Evropski parlament je 16. februarja podprl poročilo o robotizaciji, ne pa tudi predloga, da bi roboti, ki odžirajo delovna mesta, plačevali davek oziroma univerzalni temeljni dohodek. Nasprotniki predloga so dejali, da bi z davkom na robote »ubili inovacijo« in da bi se države članice EU morale ukvarjati z izobraževanjem novih generacij za potrebe digitalne prihodnosti. Evropska poslanka Mady Delvaux-Stehres, ki je poročilo z ekipo pripravljala dve leti, je z glasovanjem zadovoljna, razočarana pa je, ker desna koalicija ni upoštevala negativnih posledic robotizacije na trg delovne sile, ki bi lahko »povzročila družbene spremembe in izgubo delovnih mest v določenih panogah«. »Zato smo evropsko komisijo želeli pozvati k budnemu motrenju tovrstnih trendov, začetku razprave o novih modelih zaposlovanja in ocenjevanja vzdržnosti socialnega sistema, vendar je bilo to z glasovanjem zavrnjeno,« je dejala.

Zanimivo pa je, da je v nedavnem intervjuju za spletni portal Quartz Bill Gates, eden najbogatejših ljudi na svetu, dejal, da bi vlade morale obdavčiti podjetja, ki uporabljajo robote. Tako bi vsaj začasno upočasnili trend avtomatizacije in imeli čas najti nove oblike zaposlitve. To je precej presenetljiva izjava za človeka, ki o sebi pravi, da je tehnološki optimist – in ki je ustanovil Microsoft, eno vodilnih podjetij na področju tehnologije umetne inteligence.

Gates je dejal, da bi z davkom na robote financirali oskrbo starejših ali delo z otroki v šolah; delali bi v poklicih, kjer je pomembna empatija.

Aleš Černivec
Aleš Černivec

»Zagotovo bomo imeli davek na avtomatizacijo. Človek, ki dela v tovarni za 50.000 dolarjev na leto, plačuje davek od dobička, davek za socialno varnost … Če bo to delo opravljal robot, bi pomislili, da bomo podobno obdavčili tudi njega,« je razmišljal Gates. Dodal je, da obstaja več načinov za izkoriščanje dodatne produktivnosti in ustvarjanje večjega prihodka od davkov. »O tem, kako bi to naredili, je treba razmišljati že zdaj. Nekaj lahko dobimo od dobičkov, ki jih je prineslo varčevanje pri izdatkih za delo, nekaj pa neposredno od davka na robote. Mislim, da robotska podjetja ne bodo ogorčena nad morebitnim davkom. Tako je prav.« Na vprašanje, ali bi davek na robote uvedli brez odpravljanja spodbud za inovacijo, je odgovoril, da »robotizacija in izguba nekaterih delovnih mest potekata sočasno« in da bi nekako morali premostiti tovrstno izpodrivanje. Slabo je, če se ljudje inovacije bolj bojijo, kot pa so nad njo navdušeni: »To pomeni, da ne bodo videli pozitivnega v njej. In veste, obdavčitev je zagotovo boljši način kot pa prepoved ali omejevanje določenih segmentov inovacije. Inovacija se namreč kaže v mnogih oblikah, kot so samovozeči avtomobili, avtomatska naročila v restavracijah …« Bill Gates je tudi prepričan, da morajo vlade nadzirati programe, s katerimi bi pomagali ljudem z nižjimi prihodki, kar pomeni, da mora pri reševanju vprašanja družbene neenakosti večjo vlogo odigrati vlada, ne gospodarstvo.

Več iz rubrike