Začetek začasne uporabe CETA

Včeraj se je začel začasno uporabljati sporazum CETA. Začetek celovitega izvajanja sporazuma je vezan na zaključek ratifikacijskih postopkov v državah članicah.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Državna sekretarka na Ministrstvu za gospodarski razvoj, ga. Eva Štravs Podlogar je ob tem povedala: »Na MGRT ocenjujemo, da sporazum prinaša nove priložnosti za slovenska podjetja in potrošnike in hkrati pošilja pozitivno sporočilo glede pomena proste trgovine v svetu, kjer se poraja vse več protekcionizma. Veliko korist bodo od sporazuma imela tudi mala podjetja, ki bodo prihranila tako čas kot denar, npr. s tem, da se bodo lahko izognila dvojnim zahtevam glede testiranj, dolgim carinskim postopkom itd.«.

Državna sekretarka je izpostavila še tri glavne sektorje, na katere bo imel sporazum največji učinek – to so vozila, zdravila in storitve.

  • Vozila: Kanada bo tehnične predpise s področja vozil prilagodila predpisom Združenih narodov (UN/ECE), ki nastajajo v okviru Svetovnega foruma za harmonizacijo predpisov na področju vozil (World Forum for Harmonization of Vehicle Regulations - WP.29) v Ženevi, kar bo zmanjšalo stroške evropskim avtomobilskim proizvajalcem.
  • Zdravila: Protokol o medsebojnem priznavanju dobrih proizvodnih praks (GMP) bo proizvajalcem zdravil omogočil odpravo podvojenega testiranja GMP za namene prodaje zdravil na Kanadskem trgu. Poleg tega določbe na področju intelektualne lastnine izenačujejo področje patentne zaščite zdravil v Kanadi s pogoji, ki obstajajo v EU.
  • Storitve: Za EU se bo s sporazumom predvsem izboljšal dostop na kanadski trg finančnih storitev, telekomunikacij, energije in pomorskega transporta.

Reuters
Reuters

Morje kritik

Spomnimo, da so februarja tako slovenski kot evropski poslanci v glasovanju v Evropskem parlamentu večinoma podprli gospodarski in trgovinski sporazum med Kanado in EU (Ceta), kljub mnogim protestom in kritikam sporazuma.

Sporazumi kot sta CETA in TTIP naj bi namreč negativno vplivali na prehranske, delavske, socialne in druge standarde ter okrnili demokratično suverenost ter možnost odločanja, pravijo v mnogih krogih. Prav zaradi pojava tolikšnega upora svetovni javnosti so v EU izrecno opredelili pristojnost tako Kanade kot članic EU, da same sprejemajo pravila glede gospodarskih družb. Največ zaskrbljenosti se je dotikalo prav multinacionalnih družb in da bi te pridobile več moči in vpliva. Problem je, da CETA predstavlja trojanskega konja za ameriški kapital. Več kot 40 tisoč ameriških korporacij ima podružnice v Kanadi, zato bodo lahko izkoristile vse določbe tega trgovinsko-investicijskega sporazuma. Največji odpor do sporazuma je med članicami še danes čutiti v Nemčiji.

Več iz rubrike