Višja cena bitcoina, večja poraba elektrike
Vrednost kriptovalute bitcoin je letos presegla 6000 evrov, kar je v podžgalo porabo električne energije, saj vse več ljudi preko spleta rudari za to digitalno valuto.
za kriptovalute Alex de Vries ocenjuje, da se tistim, ki se želijo dokopati do čim več bitcoinov, glede na sedanje cene bitcoina, splača letno porabiti 24 teravatnih ur električne energije za rudarjenje za bitcoini. Količina omenjene električne energije je tako enaka celoletni porabi v Nigeriji, kjer živi 186 milijonov ljudi, piše spletni portal Vice.
Posamezna bitocin transakcija porabi 215 kilovatnih ur električne energije (dnevno se zgodi okoli 300.000 transakcij). Z 125 kilovatnimi urami električne energije bi lahko dvakrat napolnili baterijo avtomobila Tesla, celo leto imeli vklopljen zamrzovalnik ali zavreli 1872 litrov vode. Za primerjavo: povprečno ameriško gospodinjstvo mesečno porabi 901 kilovatnih ur električne energije, povprečno slovensko pa (po podatkih Elektra Ljubljana) pa okoli 290 kilovatnih ur mesečno. To pomeni, da bi lahko z eno transakcijo v ZDA en teden napajali hišo, pri nas pa slabe tri. Višji ekonomist pri nizozemski banki ING Teunis Brosens je celo dejal, da četudi bi posamezna transakcija porabila »le«77 kilovatnih ur električne energije, bi lahko s to količino dva tedna napajal svojo hišo.
De Vries je celo izračunal, da bi lahko »rudarji« za bitcoini v svetovnem merilu prispevali energijo za kar 2,26 milijona ameriških domov. V luči tega se je treba vprašati tudi o okoljskem odtisu bitcoina, pravi.
Že od leta 2015 je poraba električne energije pri bitcoinu višja kot pri drugih digitalnih plačilnih metodah. Razlog za slednje je povezan tudi s ceno: cena dolarja Bitcoin je neposredno sorazmerna s količino električne energije, ki jo je mogoče donosno uporabiti za rudarjenje. Ko se cena dvigne, rudarji dodajo več računalniške moči, da bi dobili nove bitcoine in provizije.
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost