Uspešni Slovenci o uspehu države v letu 2017

Leto smo si zapomnili predvsem po svežem zagonu in gospodarski rasti, ki sta v državo vnesla močan optimizem.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

Kateri gradniki premikov so pozitivno zaznamovali leto 2017, smo vprašali slovenske gospodarstvenike.

Primož Pusar, partner in predsednik uprave Pristop skupine

Pexels
Pexels

Leto 2017 zame pomeni pomemben korak naprej v procesu uveljavljanja Slovenije kot zanimive destinacije za resne tuje investitorje. Vstop vodilnih globalnih investicijskih skladov skozi proces reševanja bančnih NPL, začetek procesa konsolidacije bančnega in širšega finančnega sektorja – ki je sicer prišel pozno, a se je končno vsaj začel, začetek nekaterih (za slovenske razmere) ogromnih svežih (greenfield) tujih naložb (Magna, Yaskawa, Sumitomo …), ne nazadnje pa tudi odlični poslovni rezultati ključnih slovenskih podjetij. Vse našteto kaže na zelo dobro poslovno klimo, ki jo velja nadgraditi v prihodnjih letih.

Dušan Olaj, direktor Duola

Ne morem posebej omeniti kakšnega posameznega dogodka, so pa leto zaznamovali obetavna gospodarska rast, rast izvoza in predvsem trezni optimizem med gospodarstveniki, kar je zame najlepše. Veseli me, da se je slovenski gospodarski prostor otresel anomalij tranzicije in da je to, kar zdaj deluje na trgu, bistveno bolj sposobno preživeti naslednjo krizo, ki bo prišla. Zanesljivo. Za Duol je bilo leto 2017 po svoje prelomno, saj smo zakorakali v svet razvojnega inženiringa, skupaj z Rusi, Američani in Kitajci pa tudi globoko v vesolje. Naselbine na Marsu niso utopija, ampak z vsakim dnem večja realnost.

Andrej Slapar, predsednik uprave Zavarovalnice Triglav

Poudaril bi predvsem pozitivne ekonomske napovedi za Slovenijo in napredek našega gospodarstva. Temu pritrjujejo tudi izboljšanja napovedi o gibanju rasti, ki so jih podale domače in mednarodne organizacije, prav tako je opazen trend povečevanja zaposlenosti. Poleg tega je pomembno, da se krepita optimizem in zaupanje na različnih ravneh. Postopno izboljševanje razmer v Triglavu opažamo tudi na naših zavarovalnih trgih v regiji Adria. Še vedno pa delujemo v razmerah nizkih obrestnih mer, kar ustvarja določene pritiske na našo zavarovalno dejavnost. Vidnega izboljšanja tu kratkoročno ne pričakujemo.

Prof. dr. Danica Purg, dekanja in predsednica IEDC – Poslovna šola Bled

Pexels
Pexels

Menim, da je bil leta 2017 najpomembnejši gospodarski dogodek odločitev za gradnjo drugega tira med Divačo in Koprom.

Mag. Aleksander Mervar, direktor družbe Eles

Opozoril bi na tri največje uspehe v Sloveniji. Prvi je več kot štiriodstotna realna gospodarska rast, potem so tu odmevne tuje naložbe, kot sta Jaskawa in Magna, tretji pa je zagon investicije v drugi tir Divača–Koper.

Prof. dr. Jadran Lenarčič, direktor Instituta Jožef Stefan

Najbolj me veseli ponovna rast gospodarstva, ki je celo večja od optimističnih pričakovanj. Veselim se tudi spoznanja gospodarskega vrha na Bledu, ki je med zahteve vladi navedel tudi vlaganja v raziskave in razvoj. Upam, da se bo politika končno zmigala, saj vse bolj zaostajamo za razvitejšimi.

Tomaž Lah, direktor in večinski lastnik podjetja Nektar Natura

Pexels
Pexels

Leto 2017 je bilo turistično in gospodarsko zelo pestro. Za Nektar Naturo, kot dobavitelja pijač in sokov hotelskim verigam in restavracijam po svetu, je bilo to odlično leto, ker je turistični sektor zelo rasel in se razvijal. Tako kot v Sloveniji se je nadpovprečno dobro odrezal v vsej Evropi, in ker smo dejavni v tem segmentu, smo tudi mi povečevali svoje prihodke. To seveda odpira možnost in prinaša sredstva, da lahko vlagamo v človeške vire, razvoj in posodobitev. Leta 2017 smo uspešno izvedli kar nekaj projektov. Najpomembnejše je, da smo privabili kompetentne in uspešne kadre. Od zaposlenih je namreč odvisen uspeh podjetja. Smo v sklepni fazi integracije novih sistemov, ki omogočajo nadgradnjo dosedanje avtomatizacije procesov, izboljšano organizacijo dela in digitalizacijo poslovanja.

Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije

Za nami je še eno rekordno leto glede turističnih prenočitev in prihodkov: do konca oktobra smo namreč ustvarili že skoraj 10,8 milijona prenočitev, privabili 17 odstotkov več tujih turistov in ustvarili 2,3 milijarde evrov z izvozom potovanj. Novi inovativni produkti, jasna in intenzivna promocija ter številne uvrstitve Slovenije na lestvice najatraktivnejših držav na svetu so močno povečali njeno prepoznavnost. Hkrati se Slovenija srečuje s številnimi izzivi, da postane butična zelena destinacija za petzvezdična doživetja. Zato je sprejetje strategije trajnostne rasti slovenskega turizma 2017–2021 zagotovo letošnji mejnik v turizmu, saj jasno opredeljuje ključne izzive, rešitev pa podaja v obliki jasne vizije, ambiciozno postavljenih ciljev in konkretnih ukrepov.

Mag. Ernest Gortan, predsednik uprave Intereurope

Pomemben dogodek, ki je zaznamoval gospodarsko dogajanje v letu 2017, so konkretne aktivnosti države za gradnjo drugega tira.

Stanka Solar, direktorica Stan nepremičnin

Leto 2017 si bomo zapomnili kot prvo leto po krizi, v katerem je gospodarstvo zadihalo s polnimi pljuči in doseglo visoko rast. Krepitev poslovnega okolja za razvoj in rast podjetij je pripomogla h konkurenčnosti gospodarstva. Ta se je kazala tudi v povečanem optimizmu v državi, kar je spodbudilo osebno potrošnjo in pripravljenost za investiranje v nepremičnine. Leta 2017 se je tako zelo povečalo število transakcij z nepremičninami, s tem pa so se zvišale tudi cene nepremičnin. Kljub spodbudnemu gospodarskemu okolju si pri izpeljavi transakcij z nepremičninami želim zakonodajnih poenostavitev postopkov in čim več informacij na enem mestu. Kot nosilci razvoja slovenskega gospodarstva bodo domači in tuji investitorji tako še bolj motivirani za inovativni pristop k razvoju podjetij ter odprtje novih delovnih mest v Sloveniji.

Radovan Bolko, predsednik uprave Koncerna Kolektor

Najpomembnejši posamični gospodarski dogodek je začetek prve velike tuje greenfield investicije v zadnjem obdobju, to je projekta Magna, sicer pa sta za Slovenijo pomembnejša hitra rast izvoza in uspešno poslovanje večine gospodarskih subjektov.

Mateja Avbelj Valentan, direktorica Ljubljanskega gradu

Pexels
Pexels

Poudarila bi rekorden turistični obisk Ljubljanskega gradu; do konca leta se bomo približali 1,4 milijona obiskovalcev. Turistični ponudbi smo dodali doživljajski vodeni ogled o zgodovini kaznovanja na Ljubljanskem gradu Izza grajskih rešetk in adrenalinsko pustolovščino Grajski pobeg z elementi sobe za pobeg. Na področju kulturno-umetniških programov smo izvedli vse načrtovane dogodke, bilo jih je več kot dvesto. Za nadaljnje izvajanje programov je bilo pomembno dokončanje Hribarjeve dvorane. Za Slovenijo pa je vse, kar je bilo v iztekajočem se letu (kljub birokratskim zablodam) na novo narejenega na področju javnega dobrega ter povezano z uspehi posameznih podjetij, izjemnega pomena.

Marjan Batagelj, prvi mož Postojnske jame in predsednik kluba slovenskih podjetnikov

Pexels
Pexels

Leto 2017 je bilo rekordno za Postojnsko jamo v vsej njeni dvestoletni zgodovini. Ponosni smo na to, saj smo ta izjemni uspeh dosegli že po dobrih šestih letih, odkar smo družbo Postojnska jama, d. d., kupili. In to z enostavnim receptom, delamo samo to, kar je dobro za gosta in za jamo. Letos celotna turistična dejavnost dosega rast, konjunktura je izrazita. Zdaj je pomembno, da ohranimo trezne glave, brez evforije razmišljamo o novih investicijah, predvsem pa si moramo ustvarjati zaloge za obdobja suhih krav. S tem pretiranim in na trenutke že nerealnim optimizmom spoznavam, kako kratek spomin ima človek. Obnašamo se, kot da leta 2007 ni bilo, kot da ne bi vedeli, da je gospodarska rast ciklična, zato tudi konjunkture niso večne. Krize so sestavni del rasti. Po mojem mnenju je kriptoevforija podobna stanju pred veliko gospodarsko krizo, ko so se ljudje na veliko zadolževali za nakupe delnic, izvedenih finančnih instrumentov, nepremičnin in premičnin, a na koncu vse izgubili, ker so postajali čedalje bolj požrešni in lakomni. Bistvo je bilo v tem, da niso ločevali med ceno in dejansko vrednostjo stvari. Je danes kaj drugače? Kaj bi se zgodilo, če bi kar naenkrat vsi želeli denar iz bitcoinov? Sistem bi se zrušil. V moji karieri je bilo že preveč špekulativnih trendov in kriz, da bi tvegal na tak način.

Več iz rubrike