Tudi električni števec je lahko pravičen

Tudi v števcih za električno energijo so tako imenovani konfliktni minerali, tako kot v številnih drugih elektronskih izdelkih. Ker jih večinoma pridobivajo na konfliktnih območjih, je pomembno vedeti tudi, kje in kako jih pridobivajo. Tej viziji sledi tudi Iskraemeco, drugi največji proizvajalec števcev na območju Evrope, Afrike in Bližnjega vzhoda, ki izdeluje pravične števce.
Fotografija: Pexels
Odpri galerijo
Pexels

»Elektronika je izredno dinamična industrija, kjer uporabniki hitro menjajo svoje naprave: telefone, tablice in druge elektronske izdelke. Ti zadnji vsebujejo tudi redke in konfliktne materiale, ponekod pa delavci, ki te minerale izkopavajo, tudi umirajo. Števci za električno energijo, ki jih najdemo v vsakem gospodinjstvu, niso izjema, kar zadeva vsebnost konfliktnih materialov. Ker je pot tovrstnih dobrin velikokrat krvava, so pri Iskraemecu izdelali pravični števec, s katerim želijo doseči popolno transparentnost nabavne verige, zagotoviti skladnost z delavskimi standardi, skladnost in transparentnost na področju materialov, uvesti izboljšave ter tako prispevati k zvišanju standardov v industriji, pojasnjuje Mojca Markizeti, vodja projekta pravičnega števca pri Iskraemecu.

Markizetijeva poudarja, da je pomembno, da se tudi podjetja, ki proizvajajo elektronske izdelke, začno zavedati celotne poti nekega minerala ali dobrine. »S pravičnim števcem, ki je glavni rezultat projekta Fair Meter, bomo imeli informacijo, kje, iz česa in kako je izdelek izdelan. Ko imamo informacije o tem, kateri materiali in v kakšnem obsegu so uporabljeni, lahko v sodelovanju z dobavitelji komponent tudi načrtujemo rešitve, ki imajo nižji okoljski odtis števca,« Markizetijeva odgovarja na vprašanje, kako je električni števec lahko pravičen. Dodaja, da ima njihov električni števec življenjsko dobo 20 let, »kar je precej dlje kot drugi elektronski izdelki«.

Pomembni sta povezovanje in širjenje informacij

Evropska komisija (EK) je na seznam redkih materialov, ki so pomembni za obstoj človeštva in so dejansko redki, obenem pa zelo iskani v industriji, uvrstila približno 20 materialov. Pričakovati je, da se bo seznam še razširil. Še posebej pereči so tako imenovani konfliktni minerali: zlato, kositer, tantal in volfram. »Kar 80 odstotkov svetovnih nahajališč teh mineralov je v Demokratični republiki Kongo in okoliških državah, kjer divjajo konflikti, ki se financirajo prav s prodajo teh mineralov. V elektronski industriji jih uporabljamo v komponentah sestavnih delov in za izdelavo končnih izdelkov,« razlaga Markizetijeva. Ker teh materialov ne morejo preprosto nadomestiti z drugimi, je pomembno, da podjetja, ki izdelujejo komponente za elektronske proizvode, in podjetja, ki proizvajajo elektronske proizvode, preverijo izvor tovrstnih dobrin v svoji nabavni verigi in zagotovijo, da z nakupom ne podpirajo konfliktov ter da so delovne razmere in plačilo v nabavni verigi ustrezni. »Pri tem je treba poudariti tudi nujnost reciklaže elektronskih izdelkov, saj na ta način materiale vrnemo v proizvodnjo in zmanjšamo porabo surovih materialov,« pravi sogovornica.

Proizvajalci bodo vedno proizvajali, kar bodo kupci kupovali, in če bo kupec zahteval pravične in trajnostne proizvode, se bo to hitro pokazalo pri proizvajalcih.

Pravi tudi, da je glavni izziv na tem področju rigidnost, kar zadeva spreminjanje in prilagajanje pravnih okvirov ter vpeljave načel krožnega gospodarstva. »To je dolgotrajen postopek,« priznava. »Med izzivi sta tudi širjenje ozaveščenosti med vsemi deležniki, ki se pojavljajo na trgu: zakonodajni organ, elektrodistribucija, dobavitelji, proizvajalci, končni porabniki, stroka ..., in njihovo povezovanje, ki je v tem primeru nujno potrebno,« dodaja. Poleg tega pa so, tako Markizetijeva, kot proizvajalec zelo odvisni od dobaviteljev in njihove pripravljenosti deliti informacije o izvoru posameznih materialov.

Nizozemska je pionirka krožnega gospodarstva

V Evropi je pionirka na področju trajnostnega razvoja in krožne ekonomije Nizozemska, ki se je zavezala, da bodo trajnostni razvoj in trajnost vključili v vse svoje investicije, torej tudi v prenovo sistema dobave električne energije. Markizetijeva pravi, da je trajnostni razvoj pomembno področje za Iskraemeco in da že vrsto let svojo proizvodnjo in poslovanje usklajujejo z njegovimi načeli. S kupci z nizozemskega trga sodelujejo že od leta 2008, v okviru predhodnih projektov pa so na Nizozemsko dobavili približno pol milijona pametnih števcev. Leta 2015 so s štirimi nizozemskimi elektrodistribucijami podpisali tudi pogodbo za dobavo 2,5 milijona pametnih števcev. »Ključni element projekta je bilo sodelovanje v okviru iniciative Fair Meter, kjer so se srečali naši pogledi in cilji na področju trajnostnega razvoja,« razlaga Markizetijeva.

Pomena in pomembnosti trajnostnega razvoja pa se zavedajo tudi evropske elektrodistribucije in o tem že ozaveščajo končne uporabnike, dodaja sogovornica: »Z vpeljavo pametnih števcev imajo potrošniki navsezadnje neposreden vpliv na zmanjšanje porabe lastne energije, saj imajo jasen vpogled v to, koliko energije porabijo in kaj morajo narediti, da bi je porabili manj. S tem lahko pomembno pripomorejo k trajnostni zgodbi v celotni industriji. Proizvajalci bodo vedno proizvajali, kar bodo kupci kupovali, in če bo kupec zahteval pravične in trajnostne proizvode, bodo to hitro upoštevali proizvajalci.«

Razvoj orodja 
za transparentnost

Cilj pametnega števca je ozavestiti kupca o tem, kateri materiali so v izdelku, od kod in kako jih pridobivajo, kdo so dobavitelji posameznih delov itd. V Iskraemecu v okviru projekta pravični števec zato razvijajo tudi tako imenovani Transparency Tool, aplikacijo, katere namen je ozaveščati in dvigniti zavedanje ter odgovornost na teh področjih pri kupcih, v celotni industriji, splošni javnosti in pri drugih deležnikih, pravi Markizetijeva.

Več iz rubrike