Telekom vstopa na trg e-zdravja
"Prihodki telekomunikacijskih podjetji so vsako leto nižji, saj uporabniki želijo vedno več storitev za vedno manj denarja. Operaterji se temu prilagajajo na različne načine, v Telekomu z iskanjem novih poslovnih priložnosti ter novimi poslovnimi modeli," je dejala mag. Suzana Leban, direktorica strategije in regulative pri Telekomu. Eden od teh je vstop na trg e-zdravja, ki so ga napovedali že nekaj let nazaj, zdaj pa so od ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki je njihov projekt e-oskrba opredelilo kot socialno-varstveno storitev, dobili tudi licenco za njeno izvajanje.
E-oskrba preko skupka IT naprav podpira bivanje starejših, invalidov, bolnikov s kroničnimi boleznimi, bolnikov po težjih operativnih posegih in oseb z demenco, ki živijo doma. 24 ur na dan jim omogoča enostaven in hiter klic na pomoč v primeru padca ali slabosti. Gre za napravo, ki jo uporabniki najamejo in preko katere se v primeru težav na enostaven način povežejo s Telekomovim klicnim centrom, kjer jim priskrbijo ustrezno pomoč.
Različne raziskave namreč kažejo, da vsak drugi starostnik po padcu ne more vstati, od padca do trenutka, ko starostnika najdejo in mu nudijo pomoč, pa mine tudi 18 ur, pri starejših od 65 let pa še več. Posledice padca so pri skoraj tretjini starostnikov vzrok za prezgodnji odhod v institucionalno varstvo, 20 do 30 odstotkov vseh, ki padejo, pa utrpi zmerne do hude poškodbe, je bilo med drugim izpostavljeno na mednarodni konferenci o oskrbi na domu HoCare (Home Care), ki 7. in 8. junija poteka v Sloveniji, udeležujejo pa se je partnerji projekta iz osmih evropskih držav. Aktivnosti projekta HoCare sicer v Sloveniji koordinira Razvojni center Srca Slovenije, na njej pa so predstavili tudi Telekomovo rešitev.
O težavah z oskrbo na domu,o vladnem dokumentu o dolgoživi družbi, ki je trenutno v javni razpravi, sprejet pa naj bi bil do konca leta ter rešitvah in priložnostih za podjetja bomo pisali v eni od prihodnjih številk Sveta kapitala.
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost