Televizijski zaslon, ki ga je mogoče okušati
Nekateri pravijo, da gre za drzno potezo v času globalne pandemije. Vendar japonski profesor meni, da lahko prav v dobi covida-19 tovrstna tehnologija izboljša način interakcije z zunanjim svetom. Gre za napravo, ki ima po njegovem mnenju velik potencial. Profesor upa, da bo ustvaril tudi platformo, na kateri bodo uporabniki lahko prenašali okuse z vsega sveta in v njih uživali v udobju doma, podobno kot zdaj v glasbi.
Televizijski zaslon je treba polizati
Japonski profesor Homei Miyashita je razvil prototip televizijskega zaslona, ki posnema okuse hrane in ga je mogoče oziroma treba polizati, če želite okus okusiti. To je še en korak k ustvarjanju več-čutne uporabniške izkušnje, navaja Reuters.
Naprava, imenovana Taste the TV (TTTV), uporablja vrtiljak z desetimi posodicami z različnimi okusi, ki se razpršijo v takšni kombinaciji, da ustvarijo okus določene hrane. Vzorec okusa se nato prenese na higiensko folijo nad ravnim televizijskim zaslonom, da ga gledalec lahko poskusi.
V dobi covida-19 lahko tovrstna tehnologija izboljša način povezovanja in interakcije ljudi z zunanjim svetom, je dejal profesor tokijske univerze Meiji. »Cilj je omogočiti ljudem izkušnjo kot bi jedli v restavraciji na drugem koncu sveta, tudi ko ostanejo doma,« je dejal Miyashita.
Na družbenem omrežju Twitter pa so se nekateri spraševali, ali je sredi globalne pandemije res pravi čas za predstavitev naprave Taste the TV. »Med to pandemijo?« je zapisal eden uporabnikov. »Zelo verjetno je, da bo [doživela] preboj v času korone,« se je pošalil drugi.
Naprava naj bi bila relativno poceni
Profesor sodeluje z ekipo približno 30 študentov, ki je izdelala že različne naprave, povezane z okusom, vključno z vilicami, ki dajejo hrani bogatejši okus, navaja Reuters. Miyashita je dejal, da je prototip TTTV v zadnjem letu izdelal sam in da bi izdelava komercialne različice stala približno 100.000 jenov oziroma približno 770 evrov.
Potencialne aplikacije vključujejo učenje na daljavo za sommelierje in kuharje ter degustacijske igre in kvize. Miyashita se je pogovarjal tudi z različnimi podjetji o uporabi svoje tehnologije pršenja za aplikacije, kot je naprava, ki lahko na rezino opečenega kruha nanese okus pice ali čokolade. Upa tudi, da bo ustvaril platformo, na kateri bodo uporabniki lahko prenašali okuse z vsega sveta in v njih uživali.
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost