Ribnica: podjetnik in občina z roko v roki?

»Kar zgradite, samo ne blizu nas!« navadno rečejo lokalni prebivalci o projektih, ki posegajo v prostor, in v zadnjem času je ta stavek mogoče slišati v zvezi s številnimi načrtovanimi projekti po vsej naši lepi Sloveniji.
Fotografija: Ljubo Vukelič
Odpri galerijo
Ljubo Vukelič

Včasih je tako upiranje upravičeno, če se investitorji v lovu za evri sicer požvižgajo na okolje in zdravje prebivalcev, pogosto pa gre že kar za avtomatični odziv na vse spremembe, za tako imenovani učinek NIMBY (okrajšava za angleško frazo »Not in my backyard« ali po slovensko »Ne na mojem dvorišču«), ko ljudje celo, kadar menijo, da je projekt sicer smiseln in za napredek nujen, protestirajo proti umestitvi v njihov prostor. Tako se podjetja in lokalne skupnosti znajdejo na nasprotnih bregovih, spet drugič pa si podajajo roke – pogosto isti akterji v različnih projektih.

Lotili smo se člankov, ki predstavljajo, kako v bolj ali manj uspešni simbiozi s svojo občino delujejo nekatera znana podjetja in vplivni uspešni podjetniki. In ker je poletni čas idealen, da izkoristite lepe dni in morda obiščete manj znane lepote naših krajev, smo sogovornike povabili, da nam razkrijejo tudi skrite lepote svojih občin. V tokratni številki začenjamo z znanim podjetjem Riko, katerega celo ime izhaja iz domače Ribnice.

Ribnica – Riko

Korenine podjetja Riko, ki zdaj posluje predvsem na mednarodnih trgih, segajo v drugo polovico 19. stoletja, ko je bila v Ribnici, zibelki slovenskega podjetništva, postavljena delavnica športne in medicinske opreme z imenom Jor. Na temeljih te delavnice je nastalo podjetje Ribniška industrija kovinske opreme, krajše Riko. Najprej se je ukvarjalo s proizvodnimi programi, nato se je preusmerilo v inženiring. Ustanovitelj, direktor in lastnik podjetja je Janez Škrabec, gotovo eden najuglednejših poslovnežev v Sloveniji. Leta 1997 je ustanovil še podjetje Riko hiše, ki proizvaja in trži lesene objekte.

Ljubo Vukelič
Ljubo Vukelič

Podjetje Riko: Vedno vključujemo znanje in moč lokalnega okolja

Kakšne koristi prinašate občini Ribnica, koliko delovnih mest zagotavljate?

Imamo okoli 120 zaposlenih, v svoje projekte pa vključujemo tehnološke rešitve in znanja številnih drugih podjetij iz ribniške občine, kot so Inles, Petek Transport, Ekop, Riko Kor, Ertl Glass Steklo, Šilc Trade, Riko Ribnica, Yaskawa, Tanko, d. o. o., BS Gradbenik, Arts, d. o. o., sodelujemo z lokalnimi strokovnjaki tudi pri oglaševanju in oblikovanju ter drugih takih storitvah.

Sodelujete pri projektih v občini, podpirate lokalna društva, ustanove, dogodke?

Gotovo je Ribnica prepoznavnejša tudi zaradi podjetja Riko v mednarodnem okolju. Če jo obiskuje oblikovalec Philippe Starck in druga svetovno zveneča imena, gotovo nekje lepo odzvanja.

Širše delovanje in sodelovanje v regiji vedno vključujemo v svoje poslovanje. Prav zato se kot pokrovitelji vključujemo v delovanje številnih lokalnih društev in ustanov. Škrabčeva domačija v Hrovači je pravzaprav stičišče naših vrednot; redni kulturni dogodki prinašajo prebivalcem Ribniške doline kakovostne vsebine in tudi nove spodbude. Kompleks se razvija in vanj vključujemo partnerje iz ribniškega okolja. Naš največji projekt je vsekakor Rokometno društvo Riko Ribnica, ki vzgaja ne le odlične rokometaše, ki se uvrščajo v sam vrh slovenskega rokometa, ampak s športnimi vrednotami spremlja tudi odraščanje otrok v Ribnici in širše. Naše RD društvo ima pravo rokometno šolo: od mini rokometa, mlajših, starejših dečkov, kadetov in mladincev, v kar je vključenih okoli dvesto aktivnih ter športu predanih otrok in mladostnikov. Članska ekipa pa dosega odlične rezultate doma in že na mednarodnih turnirjih v tujini.

Občina Ribnica: Od Jožeta Plečnika do velikana in zlate ribice

O Riku: Občina Ribnica je vesela, da je družba Riko del perspektivnih in uspešnih ribniških podjetij, ki so dominantne v svojih poslovnih panogah. Kot tradicionalna dežela lesa in lesnih izdelkov z zadovoljstvom spremljamo razvoj in nove možnosti uporabe, ki jih prinašajo lesni proizvodi izpod rok strokovnjakov družbe Riko hiše. Verjamemo, da k temu veliko pripomore zaposlovanje domačinov z Ribniškega, kar skupaj z drugimi povezanimi podjetji pomaga ohranjati visoko stopnjo zaposlenosti v občini.

O tem, kaj priporočajo obiskovalcem

Med glavne zanimivosti ribniške občine spada lepo ohranjen ribniški trg s cerkvijo sv. Štefana z zvoniki, narejenimi po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika. Obiskovalec si v ostankih ribniškega gradu lahko ogleda muzejske razstave, med njimi tudi stalno razstavo o čarovniških procesih in razstavo o tradicionalnih ribniških obrteh, suhi robi in lončarstvu. Po obisku muzeja se lahko sprehodi še po Parku kulturnikov, kjer so postavljena obeležja pesnikom, pisateljem, likovnikom, znanstvenikom, politikom, organizatorjem in mecenom, ki jih je rodila ali hranila ribniška dolina in so s svojim delom pomembno prispevali k slovenski dediščini in identiteti.

Rokodelski center Ribnica obiskovalcu poleg ogleda stalnih in občasnih razstav ponuja tudi pravo rokodelsko doživetje, po predhodnem dogovoru sami lahko preizkusijo svoje rokodelske veščine pri izdelovanju izdelkov iz gline in lesa, kar suhorobarji in lončarji na ribniškem izdelujejo že več generacij. Te obrti so še vedno žive, zato obiskovalec lahko obišče tudi katerega od mojstrov na domu ter si ogleda delavnico in izdelavo mojstrskih izdelkov.

Vas Hrovača, od središča Ribnice oddaljena le nekaj minut hoje, zagotavlja ohranjeno vaško jedro z zgledno obnovljeno Škrabčevo domačijo in predstavlja svojevrstni muzej na prostem.

Ljubo Vukelič
Ljubo Vukelič

O skritem kotičku občine, ki ga ni mogoče prezreti

Na južnem delu doline je kraško dolenjevaško polje, na katerem v požiralnikih ponikajo reke. Sprehod ali kolesarjenje po velikem polju z lepimi razgledi navda obiskovalca s spokojnostjo, ki jo še posebno občuti pri kapelici sv. Marjete.

Legenda iz teh krajev

Bajka o nastanku Ribnice pravi, da je bila ribniška dolina nekoč veliko jezero, polno rib, med katerimi je živela tudi zlata ribica. V Veliki gori je takrat živel velikan, ki je ponoči hodil lovit ribe na jezero. Zlata ribica mu je pri lovu pomagala tako, da je svetila. Ker v Suhi krajini ni bilo vode, so ponjo hodili k jezeru. Nekoč so z vodo zajeli tudi zlato ribico. Vrgli so jo med kamenje, kjer je okamnela. Velikan se je zvečer zbudil iz spanja in kot navadno odšel lovit. Zlata ribica mu ni prišla svetit. Iskal jo je, a je ni našel. Takrat se je strašno razjezil. Lomil je stene in jih metal v jezero. Vse je izruval, kar mu je prišlo pod roke, drevesa in grmovje. V jezeru so tako nastale velike rupe, kamor je odtekla voda, na dnu pa je ostalo veliko rib. Iz vseh krajev so ponje hodili ljudje. Jezero je izginilo, kraj pa je v spomin na ta dogodek dobil ime Ribnica. Tudi zlato ribico so našli. Zdaj živi v ribniškem grbu in sveti vsem prebivalcem Ribniške doline.

Jože Levstek, župan Ribnice: Od zobotrebca do lokomotive

O dogodku s Škrabčeve domačije, ki mu je najbolj ostal v spominu:

»Najbolj mi je v spominu ostal pogovorni večer z našimi rokometaši dveh generacij, na eni strani sta bila gospod Tomaž Tomšič in gospod Beno Lapajne, na drugi strani pa naša mlada upa gospod Nik Henigman in gospod Jan Grebenc. Zelo zanimiv in iskriv je bil pogovor v pravem športnem duhu med starostama in mladima nosilcema bronaste medalje s svetovnega rokometnega prvenstva.«

O najljubšem dogodku v Ribnici:

»Gotovo je to ribniški semenj suhe robe in lončarstva z rokodelskim festivalom, kjer se naša zgodovina prepleta z nitkami sedanjosti, ki jo živijo Ribničani. Na njem se res najde vse, od zobotrebca do lokomotive.«

Janez Škrabec, direktor podjetja Riko, d. o. o.: Od mladosti na stopnicah do oblikovalca Philippa Starcka

O skrbi za lokalno okolje:

»Naj poudarim, da sem to odgovornost prevzel do lokalnega okolja od svojega očeta, ki je kot prvi mož nekdanjega Rika poskrbel, da je Ribnica postala ena najuspešnejših občin v Sloveniji. To se ni kazalo le v številkah, ampak tudi v njeni sodobni podobi in utripu. Omogočil je, da je bil, na primer, prenovljen zdravstveni dom, na novo je zaživela Miklova hiša, uredili so osrednji trg … In ne le to, z obširno štipendijsko shemo je poskrbel za dobro izobrazbeno strukturo v občini, kar je vsekakor gonilo razvoja. Zavedam se, da so časi zdaj drugačni, vendar se to odgovornost trudim prenašati tudi v svoje delovanje in ustvarjati dodane vrednosti za svoj kraj.«

O vplivu podjetja na podobo občine:

»Gotovo je Ribnica bolj prepoznavna tudi zaradi nas v mednarodnem okolju. Če jo obiskuje oblikovalec Philippe Starck in druga svetovno zveneča imena in če mojstri lesene gradnje iz Ribnice postavljajo tako prestižno naselje, kot je The Lakes v Cotswoldsu, gotovo nekje lepo odzvanja. Gotovo pa tudi Škrabčeva domačija v Hrovači Ribnico še bolj umešča na kulturno-turistični zemljevid.

O obiskovanju dogodkov v občini Ribnica: »Vsekakor jih rad obiskujem. Žal pa mi prevečkrat urniki, predvsem pa odsotnosti v tujini to onemogočajo. Rad gledam na domačem parketu naše rokometaše, zahajam v Miklovo hišo, dogodki v Hrovači, tako tisti na Škrabčevi domačiji kot tisti, ki jih prirejajo moji vaščani, so stalnica na mojem urniku.«

Ljubo Vukelič
Ljubo Vukelič

O željah za občino v prihodnje:

»Da ji ne umanjka tistega zdravega podjetniškega duha, ki je vsajen v njeno nedrje.«

O svojem najljubšem kotičku v občini Ribnica:

»Veliko je tistih kotičkov, kjer smo z vrstniki preživljali mladost na stopnicah. Zaradi intimnih spominov to lahko nekaj pomeni samo nam udeležencem. Vsekakor pa priporočam obisk trga, kjer je cerkev sv. Štefana s Plečnikovimi zvonovi, Galerija Miklova hiša, grad in Ribniški muzej. Vzpon na Sv. Ano je navdušujoč, na poti do Ribnice pa priporočam vožnjo čez Slemena. Tako mehko se lomi ta naša krajina.«

O tem, kje v občini Ribnica se obiskovalec lahko dobro najé:

»Vsekakor priporočam obisk kompleksa Škrabčeve domačije v Hrovači, del celovite izkušnje je tudi odlična kulinarika.«

Več iz rubrike