Pomanjkanje kadrov v Sloveniji

Gospodarstvo v Sloveniji raste, nezaposlenost pada, kljub temu pa težave s kadri ostajajo. Mala in srednja podjetja težko dobijo prave kadre. V trgovini se zaposlujejo previsoko izobraženi kadri, po drugi strani primanjkujejo skladiščniki, šoferji, natakarji, varnostniki… Dobri kadri odhajajo v tujino, predvsem zaradi višjih plač.
Fotografija: Stockvault
Odpri galerijo
Stockvault

Podjetniško trgovska zbornica pri Gospodarski zbornici Slovenije je včeraj organizirala posvet na temo pomanjkanja kadrov v podjetništvu.

Kaj se dogaja in kako rešiti nastale zagate? Ali je potrebno spremeniti davčno zakonodajo? Ali bi trgovinam pomagala ukinitev nedeljskega dela? Ali so pogoji dela sprejemljivi?

Kot ugotavlja ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, se število mladih brezposelnih zmanjšuje, zaradi spremenjene pokojninske zakonodaje na delu ostaja vse več starejših, zato bo po mnenju Jurija Snoja potrebno spremeniti razmišljanje delodajalcev, da so tudi starejši delavci koristni in potrebni. Tudi direktorica portala Moja zaposlitev, Saša Boštjančič, ugotavlja, da se vse bolj uveljavlja pravilo: »Bolj si star, bolj si zaposljiv«.

Mali trgovci pa se, kot poudarja Aleksander Lemut, predvsem spopadajo s težavo, da je poklic trgovca dereguliran. To pomeni, da ga lahko upravlja vsak, kar predstavlja posebej velik problem pri malih trgovci, kjer gre večino za družinska podjetja. Tudi Ladislav Rožič poudarja, da Slovenija uvaža delavce, ki delajo za borne plače in ne znajo slovenščine. Osnovni problem je po Rožičevem mnenju v prenizkih plačah.

Larisa Grizilo je omenila, da so kljub temu zaposlenim bolj pomembni dobri odnosi kot plače. Jakob Gajšek je dodal, da je fluktuacija v visoko tehnoloških globalnih podjetjih preje pravilo kot izjema, saj zaposleni, ki prej kot v treh letih ne zamenjajo podjetja, postanejo nezanimivi na trgu dela.

Zbrani so opozorili tudi na nujnost zmanjšanja davčnih obremenitev dela.

Več iz rubrike