Podjetniške zvezde 2016

Podjetniške zvezde so zelo uspešna podjetja, ki tečejo na dolge proge. Kdo so podjetniške zvezde?
Fotografija: Shutterstock
Odpri galerijo
Shutterstock

Že četrti letnik Delovih Podjetniških zvezd zasleduje visoke cilje izbranih zvezd, kar pomeni, da vključuje tudi vse, ki niso omenjeni, a se držijo teh standardov. So med podjetji z visokimi prihodki, ustvarjajo dobiček, so dobri zaposlovalci. A dobiček pametno vlagajo: v razvoj, raziskave, nekateri že v start-upe, drugi v svoja ali zunanja inovativna podjetja, ki jim bodo njihov položaj na posameznih segmentih še izboljšala.

Podjetniške zvezde zahtevajo reforme.

Franjo Bobinac, predsednik uprave Gorenja, pravi: »Država premalo posluša gospodarstvo – vendar se je treba zavedati, da je gospodarstvo tisto, ki ustvarja BDP in ustvarja pogoje za to, da lahko javna uprava sploh deluje. Kar tri četrtine slovenskega BDP ustvari izvozno gospodarstvo. Visoka obdavčitev dela absolutno zmanjšuje konkurenčnost ne le gospodarstva, ampak tudi države same.

Pričakujemo in želimo čim manj administrativnih ovir, hitrost pri pridobivanju različnih dovoljenj, učinkovitost državne uprave in organov, ustrezne razmere za razvoj podjetništva in podjetij in javni sektor, ki mora biti kakovosten servis državljanom.« Bobinac tudi poudarja, da potrebujemo politiko, ki bo znala povezati ljudi in se tudi sama združiti za nekatere ključne projekte znotraj Slovenije, ki so še kako pomembni.

Birokrati naj prevzamejo odgovornost

Težko bi našli direktorja, ki ne bi poudaril problema birokracije. Birokracija v Sloveniji je še vedno preobsežna in negativno vpliva na privlačnost poslovnega okolja, pravi Tomaž Berločnik, predsednik uprave družbe Petrol. »Država bi morala sprejeti ukrepe, prijazne do gospodarstva in potencialnih investitorjev.« In našteva, da so celovita davčna reforma (ne minireforme vsako leto ali dve), spodbude, subvencije za nove poslovne priložnosti pa tudi znižanje obdavčitve plač ukrepi, ki so nujni za spodbujanje poslovanja v Sloveniji. In poudari: »Treba je nehati delati razlike med domačimi in tujimi investicijami.«

Povezati univerze, institute in gospodarstvo

Podjetniške zvezde se zavedajo pomembnosti sodelovanja z univerzami in inštituti, imajo svoje podjetniške akademije, so soustanoviteljice fakultet ... Ali kot pravi Franjo Bobinac: »Znanje, ki ga je v podjetjih zelo veliko, je treba še bolj povezati z univerzami, inštituti, centri znanja ter raziskovalce spodbuditi tudi k uspešnemu sodelovanju z industrijo.«

A podjetja si želijo več »razumevanja« že prej, Rok Barbič, predsednik uprave Stillesa, razkriva: »V pozitivne spremembe izobraževalnega sistema, ki bi omogočale, da bi prvič sploh lahko našli primeren kader in ga nato čim prej integrirali v svoj proces – žal ne verjamemo. Tisti del izobraževanja, ki ustvarja ključna aplikativna znanja in veščine, se bo še vedno potekalo v naših procesih.«

Digitalizacija

Na nedavnem vrhu gospodarstva je digitalni trikotnik – vlada, gospodarstvo, razvojno-raziskovalne sfere – podpisal izjavo o slovenski digitalni koaliciji – digitalna.si. Marjan Mačkošek, glavni direktor Štore Steela in predsednik GZS, poudarja: »V industriji in širše v gospodarstvu je digitalizacija že del sistema. Hitrost spreminjanja, prilagajanja in kreiranja se je neverjetno povečala. Če je analogno obdobje omogočalo delovanje pet minut pred dvanajsto, digitalna doba to omogoča pet minut po dvanajsti. To bo morala razumeti in privzeti tudi politika.« Toda, je jasen Mačkošek, če hočemo kot država konkurirati najuspešnejšim, ni dovolj, da novo realnost sprejemamo samo v gospodarstvu, ampak morajo tako začeti razmišljati in delovati vsi družbeni podsistemi.

Več na delo.si

Podjetniške zvezde leta 2016 so:

 

 

Več iz rubrike