Podjetni najstniki na Poprih

Mladostni vrvež je bil v Novi Gorici na tekmovanju Popri enako glasen kot brbotanje podjetniških idej, ki so jih udeleženci stresali iz rokava. Pomembneje pa je, da ne ostane zgolj pri zamislih, temveč da mladim okolje ponudi mentorstvo, usmeritev, pogoje za delo in tudi finančno podporo.
Fotografija: Že 16. vseslovenskega tekmovanja za najboljšo poslovno idejo mladih Popri se je udeležilo 314 mladih, ki so prispevali 99 zamisli. Foto Jure Batagelj, arhiv Popri
Odpri galerijo
Že 16. vseslovenskega tekmovanja za najboljšo poslovno idejo mladih Popri se je udeležilo 314 mladih, ki so prispevali 99 zamisli. Foto Jure Batagelj, arhiv Popri

Slovenija ima v mladih izjemen podjetniški potencial, je zadovoljno zatrdila direktorica Primorskega tehnološkega parka Tanja Kožuh, potem ko se je 16. vseslovenskega tekmovanja za najboljšo poslovno idejo mladih tokrat udeležilo 314 mladih, ki so prispevali 99 zamisli. Udeleženci med 12. in 29. letom starosti nastopajo v treh starostnih kategorijah: osnovnošolci, srednješolci in študenti. »Zelo dobri so osnovnošolci, še boljši so dijaki, pri študentih in diplomantih pa se pozna, da izbirajo karierno pot in zaposlitev ter so nekoliko manj podjetni. Imajo drugačne ideje, manj je organizirane podpore mentorjev, ker je način izobraževanja na tej stopnji drugačen,« dodaja direktorica.

V osnovnošolski kategoriji so zmagali učenci OŠ Dobravlje z lovilcem las in odpadkov v odtokih. Foto Jure Batagelj, arhiv Popri
V osnovnošolski kategoriji so zmagali učenci OŠ Dobravlje z lovilcem las in odpadkov v odtokih. Foto Jure Batagelj, arhiv Popri

Glavni podjetniški bazen mladih glede na prijave iz 38 različnih slovenskih krajev sestavljajo Goriška, osrednja Slovenija in Novo mesto z okolico. »Učitelji in ostalo podporno okolje očitno veliko delajo z mladimi. Razvijajo njihove kompetence podjetništva. Gre za veščino v načinu razmišljanja in delovanja. To se tudi pozna pri prijavah,« je pojasnila.
Tokrat so prevladovale tehnološke zamisli in ideje iz prehrambne industrije ter turizma. »Naredili smo pijačo, ki povečuje koncentracijo in energijo. Osnovi iz šipkovega čaja smo dodali učinkovine za več koncentracije,« je povsem rutinirano razlagal učenec osnovne šole iz Deskel Andrej Čefarin: »Obstoječe alternative našemu proizvodu so tablete, ki jih dobijo otroci zaradi diagnoz hiperaktivnosti. Nam se to zdi nesprejemljivo, zato smo naredili to pijačo. Imamo prototip. Dobiti moramo kakšnega sponzorja, da bi proizvedli prvih 2000 pločevink.«
 

Rešitve konkretnih težav


»Nekatere predstavitve so do potankosti izdelane, prav tako ideje, ki izvirajo iz povsem konkretnih problemov, s katerimi se mladi srečujejo. Njihova energija pa je izjemna,« je povedala članica komisije Lavra Peršolja iz družbe Hit.
V osnovnošolski kategoriji so na koncu komisijo prepričali učenci OŠ Dobravlje z idejo Avaga – vrhunskim lovilcem las in odpadkov v odtokih. Izdelali so zamašek za umivalnik, ki ga tok vode vrti, sito pa ob tem zlahka prestreže nečistoče. Zamašek deluje mehansko in ne potrebuje čistil.

Novomeški gimnazijci so predstavili nefiltriran jabolčni sok z dodatkom vitaminov, mineralov in super zelišč. Fotografije Jure Batagelj, arhiv Popri
Novomeški gimnazijci so predstavili nefiltriran jabolčni sok z dodatkom vitaminov, mineralov in super zelišč. Fotografije Jure Batagelj, arhiv Popri

Brez dvoma pa zna postati zadetek v polno »Zibka nina nana« osnovnošolcev šole Draga Bajca iz Vipave, ki, kot pravijo, rešuje problem nespečnosti dojenčkov s simuliranjem varnega zavetja maternice. Pomembno pa je, da ne ostane zgolj pri idejah. »Seveda mladi nimajo izkušenj, kam in na koga naj se sploh obrnejo. Zato je njihovo usmerjanje še pomembnejše od takojšnje denarne podpore,« pravi Leon Kralj iz podjetja GOAP.

Skupini idrijske Gimnazije Jurija Vege je streho in pogoje za delo dal koncern Kolektor. Lani so jih povabili k sodelovanju pri razvoju črpalke, letos so zbranim na Poprih že predavali o podjetniškem potencialu na področju storitev hitrega prototipiranja s podjetjem Speedy, ki deluje v sklopu koncerna. »Naročnike že imamo, obetamo si še večjih projektov,« je razlagal Tilen Klinc. Speedy bo kmalu dobil prostore še v Ljubljani, kajti srednješolci bodo kmalu prevzeli študijske obveznosti.


Prebojne ideje


Sodelujoči pred komisijami niso imeli lahkega dela, saj so jim do potankosti secirali ideje. »Poskušamo jim podati realen pogled na njihove zamisli. Včasih so projekti še na začetku, včasih pred vstopom na trg, nekateri pa že imajo kupce. Usmerjanje in spodbuda sta na vseh korakih zelo pomembna,« pravi Matej Peršolja, direktor zagonskega podjetja Protectus: »Mladi so dobri, saj poznajo trende in znajo privabiti sovrstnike. Nekaj projektov ima zelo velik potencial za preboj.«

To je morebiti uspelo dijakom Srednje elektro šole in tehniške gimnazije v Novem mestu s platformo UniBill, ki omogoča shranjevanje prejetih računov v elektronski obliki in nadomešča klasične papirnate račune. »Zagotovo ideja za prihodnost. Napredna ideja, dodelan prototip, ki rešuje problem sodobnega in prihodnjega časa. Ekološki vidik je super, energija in pogum ekipe tudi. Zadeva je zahtevna, a zagon pravi,« je menila komisija.

Med študenti je komisijo najbolj prepričala Tina Turk z lesenim kemičnim svinčnikom Skripsi. Foto Jure Batagelj, arhiv Popri
Med študenti je komisijo najbolj prepričala Tina Turk z lesenim kemičnim svinčnikom Skripsi. Foto Jure Batagelj, arhiv Popri

Tudi drugo mesto je pripadlo Novomeščanom, in sicer ekipi tamkajšnje gimnazije z izdelkom HEIJUS, nefiltriranim jabolčnim sokom z dodatkom vitaminov, mineralov in super zelišč. Glavne prednosti soka pred konkurenčnimi pijačami so, da je lokalen proizvod brez arom iz svežega sadja in brez dodanega sladkorja.

Med študenti je komisijo najbolj prepričala Tina Turk z lesenim kemičnim svinčnikom Skripsi. Je neškodljiv za naravo, biološko razgradljiv in uporaben. »Kot študentka in redna uporabnica kemičnih svinčnikov sem ugotovila, da ni nobenega takšnega, ki bi bil narejen iz naravi prijaznih materialov, poleg tega pa še lep, ne predrag, narejen iz lokalnih virov,« je opisala. Dominik Polanc je prejel drugo nagrado za budilko Hypernova, ki prebuja z nežno svetlobo. Hypernova ima obliko dodekaedra, v katerem so svetila LED, ki počasi začnejo oddajati svetlobne žarke.

Foto Blaž Močnik
Foto Blaž Močnik

Več iz rubrike