Ne le medvedi, tudi roboti se bodo "rojevali" v Kočevju
Ena od najpomembnejših novih tujih naložb v Sloveniji, tovarna industrijskih robotov, bo stala v Kočevju, se veseli župan Kočevja Vladimir Prebilič. Podpis pogodbe je po njegovih besedah predviden 24. februarja.
Kot nam je potrdil šef Yaskawe v Sloveniji Hubert Kosler, je Yaskawa dala prednost Kočevju pred Ribnico, kjer že imajo tovarno zato, ker so jim v Kočevju lahko ponudili večje zemljišče. "V januarju in februarju je predviden podpis pogodbe in nakup zemljišč, projektiranja pa že potekajo. Poskusni zagon proizvodnje je predviden do konca leta 2018," nam je povedal Kosler.
Gradnja 25 milijonov evrov vredno tovarno, kjer bo v prvi fazi po Prebiličevih besedah zaposlenih okoli 200 ljudi, se bo predvidoma začela še letos, končana pa bi morala biti v prihodnjem letu. Župan nam je pojasnil, kako jim je uspelo Ribnici pred nosom speljati to naložbo.
"Gre za splet več okoliščin, primernosti in velikosti zemljišča, pri nas je zelo jasna lastniška struktura zemljišča, ki je v celoti v občinski lasti. Poleg tega pa naša občina sodi v območje programa Pokolpje, ki investitorjem nudi določene davčne olajšave na dobiček," pravi Prebilič.
Visoka brezposelnost jim je šla na roko
V celotni regiji je trenutno 20-odstotna brezposelnost, to je bil po županovem mnenju tudi en od dejavnikov, ki je pripomogel k odločitvi Yaskawe, da začne tovarno graditi v Kočevju in ne v Ribnici. "Oni bodo potrebovali tehnične kadre in lažje jih je najti na območju z večjo stopnjo brezposelnosti, kot na območju z več zaposlenimi," meni Prebilič.
Velika prelomnica za Kočevje
Prebilič veselja ob novi naložbi ne skriva, pomen japonske naložbe celo postavlja ob bok letu 1461, ko je Kočevje dobilo mestne pravice.
"Ta pošilja jasen signal že nekoliko apatičnim domačinom, da nismo povsem nezanimivi. Drugo in morda najbolj pomembno je, dejstvo, da Yaskawa nikamor ne pride sama, sicer sama odpre določeno število delovnih mest, a za njo pridejo še druga podjetja, ki tudi dajejo možnost dela ljudem. Tretje in prav tako izjemno pomembno za nas pa je, da se bo v kočevski srednji šoli po 15 letih spet odprl program izobraževanja za strojnega tehnika," je vesel sogovornik.
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost