Manjša dobava CO2 v paniko spravila pivovarje in klavnice

Pred kratkim je britansko industrijo šokirala novica o pomanjkanju ogljikovega dioksida (CO2). Med pivovarji, prašičerejci in prehrambno industrijo je zavela panika.
Fotografija: Pixabay
Odpri galerijo
Pixabay

Podjetje Booker, ki CO2 na debelo prodaja barom in restavracijam, je racionaliziralo prodajo. Tudi v tovarni Coca-Cole v Veliki Britaniji je bil moten proces polnjenja. Zgodbo o pomanjkanju CO2 je prvi razodel poslovni časnikGas World, ki je med drugim zapisal, da se Evropa sooča z najhujšimi zapleti pri dobavi CO2 v zadnjih desetletjih.

Pixabay
Pixabay
Zakaj se uporablja CO2

Ameriška televizijska mreža CNN je poročala, da bodo zaradi pomanjkanja CO2 na Otoku morali zmanjšati prodajo piva, in to poleti. Ampak pivovarska industrija ni edina, ki jo skrbijo zmanjšane količine CO2, ki je nepogrešljiva sestavina gaziranih pijač, predpakirane hrane (sendvičev, solat, mesa …). Navsezadnje uporabljajo ta plin tudi za humano klanje prašičev in piščancev – z njim jih najprej omamijo. CO2 uporabljajo tudi zunaj industrije hrane in pijače – v medicinskih postopkih, za izdelavo polprevodnikov pa tudi v naftni industriji za izboljšanje črpanja nafte, je poročala britanska medijska hiša BBC.
Kako je lahko premalo CO2? CO2 je glavni stranski produkt pri proizvodnji amoniaka, ki se uporablja v industriji gnojil. Drugi viri so tovarne bioetanola. Na Otoku je zazevala luknja pri proizvodnji CO2 tudi zato, ker so se številni obrati v EU, ki ga proizvajajo, odločili za remont. V Združenem kraljestvu tako trenutno delujeta le dva od petih obratov, ki industrijo oskrbujejo s CO2. Poleg tega je najvišja poraba gnojil pozimi, zato kemična podjetja tradicionalno poleti zmanjšujejo proizvodnjo. Dodatna težava je trenutno nizka cena amoniaka, ki proizvajalcev ne spodbuja k hitremu ponovnemu zagonu proizvodnje. Pomanjkanje CO2 je tako prišlo v najslabšem možnem času, saj sta povpraševanje po hrani in pijači okrepila lepo vreme in svetovno prvenstvo v nogometu.

Prizadeta vsa industrija

Posledice so začutila tako velika podjetja v pijačarski industriji kot tudi manjše polnilnice. V Heinekenu so dejali, da so imeli izpad pri John Smith's Extra Smooth in Amstelu, medtem ko je bila proizvodnja Coca-Cole prekinjena, dokler ni bilo sveže pošiljke CO2.
Booker, ki je v lasti trgovske verige Tesco, in je velik dobavitelj restavracij in barov, je začel racionalizirati podajo – vsak kupec je lahko kupil le deset zabojev piva. Ei Group, največji britanski dobavitelj pubov, je za BBC dejal, da nekatere blagovne znamke piva niso na voljo. Največja škotska klavnica, ki zakolje 6000 prašičev na teden, je začasno zaprla vrata, živali so v zakol poslali v Anglijo. Ampak to je le začasna rešitev, so junija dejali za BBC.
Tudi polnilnice imajo težave. Holden, ki ima 80 strank, je konec junija zaprl vrata. Direktor operacij Mark Hammond je dejal, da ne ve, kako dolgo bo polnilnica zaprta, da ljudje posedajo na delovnih mestih, ker nimajo kaj početi. Tudi podjetje Beer and Gas Man, ki CO2 dobavlja več kot 750 pubom, nima več zaloge.

Kako kaže z dobavo mesa in piva?

Bojazni, da bi zmanjkalo piva in mesa, menda ni, a vse je odvisno od tega, kdaj se bo dobava CO2 normalizirala.
V Britanskem perutninskem združenju pravijo, da njihovi člani »živijo iz dneva v dan«, supermarket Morrisons pa je opustil spletno dobavo nekatere zamrznjene hrane zaradi pomanjkanja suhega ledu, ki prav tako nastane le iz CO2.
V kooperativi škotskih prašičerejcev ne izključujejo pomanjkanja mesa in posledično višjih cen, a nočejo med ljudmi povzročati panike, čeprav je direktor Britanske zveze proizvajalcev mesa (British Meat Processors Association) Nick Allen potrdil, da se situacija zaostruje.
Dobava CO2 se bo po napovedih Gasworlda začela normalizirati v prvi polovici julija ali kak teden kasneje. Za zdaj se to še ni zgodilo. V industriji so tako še naprej jezni na dobavitelje in proizvajalce CO2, češ da jih niso obvestili o možnosti prekinjene dobave.

Več iz rubrike