Kitajci imajo univerze za upokojence

Kitajska, ki se sooča s hitro rastočo starajočo se populacijo, je naredila korak naprej. Mnogi upokojenci se odločijo za vpis na univerzo, prilagojeno starostnikom. Tam ne le da spoznavajo nove ljudi, ampak tudi pridobivajo nove veščine, je poročal časnik China Daily.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Med »učenci« je od leta 2011 na šanghajski univerzi za starejše tudi danes 63-letna Wang Huizhen, ki na teden obiskuje štiri predmete, med temi tuji jezik, ples in petje.

Po podatkih Kitajske zveze za izobraževalce starejših je v državi več kot 70.000 univerz za starejše, v katere je vpisanih več kot osem milijonov študentov. Shanghai po številu starostnikov krepko vodi – kar 33,2 odstotka populacije je starejših od 60 let, žal je na univerzah za starejše na voljo le 783.000 študijskih mest. Povpraševanje je tolikšno, da se vsi sploh ne morejo vpisati v programe. V povprečju diplomirajo v osmih letih, okoli 80 odstotkov vpisanih ima srednješolsko izobrazbo.

»Zaznavamo 10-odstotno letno rast povpraševanja po študiju,« je dejala podpredsednica šanghajske univerze za starejše Xiong Fangjie. V kampusu imajo 18.000 študentov, preostalih 60.000 jih obiskuje eno izmed 24 podružnic. Vpisujejo ženske, starejše od 50 let, in moške, starejše od 60 let. Študirajo lahko na 10 oddelkih in diplomirajo iz 40 glavnih predmetov. »Odločijo se lahko za diplomo, ki je enakovredna univerzitetni, ali za amatersko diplomo, kjer dobijo častno diplomo. Večina se odloči za slednje,« je dejala Xiong.

Več iz rubrike