Kdo so pravi zmagovalci brexita? Svetovalci, odvetniki in lobisti.

Brexit pogosto povezujemo z obžalovanjem, nejasno prihodnostjo, birokratskimi zapleti, gospodarskimi in političnimi pretresi, padcem funta in podobnimi težavami. Odhod Velike Britanije iz Evropske unije je večini vpletenih prinesel veliko težav, a peščica ljudi si ob odhajanju otoške države iz EU mane roke in veselo polni žepe.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

To so svetovalci, odvetniki in lobisti. Poslovni svet Velike Britanije je namreč v veliki krizi. Veliko vodstvenih kadrov se je znašlo v novem in nezavidljivem položaju. Odvetnica Katja Šumah je prepričana, da so britanska podjetja pred večjimi strateškimi spremembami. »So v pravni negotovosti, pred katero se bodo morala tako ali drugače zavarovati ter pravočasno sprejeti ustrezne poslovne in pravne odločitve.«

Podjetja potrebujejo nov kompas. »Kakšna bo naša poslovna dinamika, kako bo s prostim pretokom blaga, pred kakšne izzive smo postavljeni, kako se obdržati na trgu?« so najpogostejša vprašanja zaskrbljenih podjetnikov. Svetovalne agencije, lobisti, strokovnjaki za odnose z javnostjo in odvetniki na podobna strateška vprašanja niti ne pomislijo. K njim se zgrinjajo trume zmedenih direktorjev, ki ne vedo več, kako voditi podjetje. Svetovalne agencije na veliko zaposlujejo nove kadre, saj se utapljajo v delu. Svetovalci, odvetniki in lobisti so postali najbolj iskani poklici v Veliki Britaniji. Tudi najbolj plačani. Višji svetovalci lahko zaslužijo do več tisoč funtov na dan. »Mesečna plača znaša nekaj deset tisoč funtov, višji svetovalni organi pa zaslužijo tudi po več tisoč funtov na dan,« zapišejo v New York Timesu.

Reuters
Reuters

Pred kratkim je bilo na Otoku ustanovljeno podjetje Article 50 Associates, ki je ime prevzelo po dokumentu, v katerem je opisan postopek odstopa držav iz EU in na podlagi katerega se je tudi zgodil brexit. Opisana so kot »specialisti za politično svetovanje z osredotočanjem na pomoč posameznikom, podjetjem, agencijam in drugim institucijam v procesu brexita«.

Med Angleži poteka prava bitka talentov, kdo se bolje znajde v novih gospodarsko-političnih razmerah. Kratko potegnejo podjetniki, ki za svetovalne usluge plačujejo veliko več kakor pred brexitom.

Več iz rubrike