Iskanje rešitev za boljši svet na švicarskem smučišču
Cilj je reševati najpomembnejše gospodarske, geopolitične in humanitarne težave, ki jih imamo na svetu.
O aktualnem Svetovnem gospodarskem forumu (WEF) smo govorili s Cvetko Selšek, predsednico upravnega odbora SKB d.d., ki se je enega izmed najbolj pomembnih gospodarsko-političnih dogodkov udeležila več kot dvajsetkrat.
»Podobnih forumov je po celem svetu zelo veliko, a ta ima resnično dolgo tradicijo z dolgoročno perspektivo,« je pogovor začela Selškova, ki je forum prvič obiskala daljnega leta 1989. Profesor Klaus Schwab je prvi WEF dogodek organiziral leta 1971, ko je na eno mesto zbral več svetovnih voditeljev z različnih področij. »Imel je željo, da bi z deljenjem izkušenj in idej dognali, kako izboljšati svet. Udeleženci smo se na večdnevnem dogodku družili tako v formalnih kot neformalnih oblikah in tam iskali konkretne rešitve na konkretne izzive.«
Svetovni gospodarski forum je bil do leta 2001 zastavljen na skorajda prijateljski ravni, po neljubem dogodku 11. septembra v ZDA pa se je situacija spremenila: »Močno so poostrili varnostne ukrepe, pred tem pa smo lahko s predsedniki držav ali pomembnimi menedžerji govorili na zelo osebni ravni,« pove Selškova.
Negativna konotacija
Švicarsko mestece s 13 tisoč prebivalci se vsako leto spremeni v štiri-dnevno organizacijsko nočno moro, saj poleg 2500 povabljencev, gospodarski forum obišče še 15 tisoč gostov in novinarjev s celega sveta. V dogodek so uprte oči celega sveta in v medijih odzvanja tudi negativno. Temu so pripomogli zelo težko dosegljivo vabilo, nesramno draga kotizacija in luksuzna lokacija, a predsednica upravnega odbora SKB d.d. pravi, da je ta priokus povsem odveč. »Na dogodku se ne počiva. Od sedme zjutraj do enih ponoči se dela. Če želiš kaj odnesti od foruma, se moraš udeležiti čim več okroglih miz, sej in sprejemov. Na licu mesta potekajo pomembni poslovni in politični dogovori ter različna mreženja, ki kasneje vplivajo na to, kako se bo vrtel svet.«
Veliki uspeh male Slovenije
Brexit, izvolitev Donalda Trumpa, Kitajska in drugi fenomeni bodo rdeča nit tokratnega Svetovnega ekonomskega foruma. Gospo Cvetko Selšek smo povprašali o tem, kakšne koristi imajo od WEF manjše države, ki niso neposredno povezane z »jagodnim izborom« največjih svetovnih dogodkov. »Sama sem uspela pridobiti strateškega lastnika za SKB, uredila sem privatizacijo in sanacijo banke. Za primer uspešnega delovanja in pojavljanja na forumu lahko navedem tudi pokojnega predsednika Janeza Drnovška; uspeh njegove civilno-družbene fundacije Pharos, ki se je ukvarjala z vprašanji pravic, okolja, razvoja, je moč pripisati tudi mreženju v Davosu.«
Selškova zadnja štiri leta na forumu ne sodeluje več, po določenih informacijah iz medijev se letošnjega foruma ni udeležil nihče od slovenskih politikov, številka udeležencev gospodarstvenikov pa še ni znana. Najbolj udarna imena, ki so prisostvovala letošnjemu WEF so Xi Jinping, predsednik Kitajske, Theresa May, predsednica vlade Združenega kraljestva, Khalid Al-Falih, saudski minister za energetiko, Jack Ma, ustanovitelj Alibabe, Sheryl Sandberg, namestnica direktorja Facebooka, pevka Shakira, igralec Matt Damon, kuhar Jamie Oliver …
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost