Gozdna mesta na Kitajskem

Ker se Kitajska sooča z izjemno visoko onesnaženostjo zraka, je v okviru urbanističnega načrtovanja mest najela italijanskega arhitekta Stefana Boerija, ki jim bo z vertikalnimi gozdovi pomagal pri bolj zeleni krajinski arhitekturi.
Fotografija: stefanoboeriarchitetti.net
Odpri galerijo
stefanoboeriarchitetti.net

Mesto Shijiazhuang ima državni rekord v onesnaženosti zraka, zato ga bodo kitajske oblasti prepustile rokam Stefana Boerija, ki bo mesto spremenil v »The Forest City« oziroma Gozdno mesto po slovensko. Mesto nove generacije lahko postane eno izmed vodilnih mest v politiki trajnostnega razvoja, vzorcu pa naj bi kasneje sledila še druga kitajska mesta.

»Shijiazhuang bo privabil na milijone vrtičkarjev, kmetov, gozdarjev in drugih ljudi, ki se ukvarjajo z agrikulturo,« je povedal Boeri, ki je zaslovel s projektom Bosco Verticale v Milanu, ko je celoten milanski nebotičnik obdal z rastlinjem. Na Kitajskem je Boeri že uspešno zaključil projekt dveh zelenih stolpnic in prav zaradi tega so ga oblasti najele za kreiranje gozdnih mest.

Kako bodo videti gozdna mesta?

Poslovne zgradbe, stanovanjske hiše, nebotičniki in ostale zgradbe bodo od tal do vrha okrašene z zelenjem, ki bo v mesto polno prahu in toksinov prineslo kisik in z njim bolj svež zrak. »Na fasade in balkone zgradb bomo posadil več kot 20 vrst dreves in več kot dva tisoč vrst grmičevja,« pove okoljevarstveni arhitekt. »Z gradnjo urbanega ekosistema v Shijiazhuangu bomo pričeli letos in zaključili do leta 2020. Ta bo iz mestnega zraka letno izsesal 25 ton ogljikovega dioksida ter vsak dan proizvedel 60 kilogramov kisika.« Zelena, varna in zdrava infrastruktura bo mestom zagotavljala biotsko raznovrstnost, saj bo veliko število rastlin v mesto privabljalo tudi različne živali, predvsem ptice.

stefanoboeriarchitetti.net
stefanoboeriarchitetti.net

Stefano Boeri vertikalne gozde na fasadah stolpnic v arhitekturi primerja z dosežkom presaditve kože v medicini. Zeleni načrt urbane Kitajske lahko državo, ki je po svetu znana kot sinonim za onesnaževalko okolja, spremeni v državo, ki narekuje najnovejše trende trajnostnega razvoja in krajinske arhitekture.

Več iz rubrike