Faraday Future
Avtomobilsko podjetje Faraday Future s sedežem v Kaliforniji je bilo ustanovljeno leta 2014 in se ukvarja z razvojem pametnih električnih vozil. Podjetje finančno podpira kitajski milijarder Jia Yueting, ki je do zdaj vložil že 300 milijonov dolarjev v ameriško podjetje in je pripravljen tudi v prihodnje vlagati v razvoj inovativnih električnih vozil, ki bodo s svojimi številnimi funkcijami lajšala vožnjo voznikom. Podjetje je svoje prvo električno vozilo, enosedežni model FFZERO1, predstavilo januarja lani, vendar ni povedalo, ali ga namerava sploh kdaj množično proizvajati.
Faraday Future je pred kratkim predstavil nov model svojega avtomobila FF91 in zatrdil, da so v podjetju izdelali najhitrejši električni avtomobil na svetu, saj lahko pospeši od 0 do 60 milj na uro (96,56 kilometra na uro) v 2,39 sekunde. To je hitreje od Teslovega modela S P100D, ki do te hitrosti lahko pospeši v 2,5 sekunde. Avtomobil bo vsem potnikom omogočal, da bodo po svoje prilagajali vmesnik v vozilu, poleg tega bo sam poiskal razpoložljivo parkirno mesto in varno parkiral brez pomoči voznika. Model FF91, ki lahko brez polnjenja prevozi več kot 600 kilometrov, so predstavili v Las Vegasu in sporočili, da se morebitni kupci lahko že zdaj odločijo za predplačilo, vredno 5000 dolarjev, in tako vnaprej zagotovijo, da bodo postali lastniki novega električnega vozila, potem ko ga bo podjetje leta 2018 začelo dostavljati svojim kupcem.
Dokončne prodajne cene podjetje še ni razkrilo, avtomobile pa bodo letos začeli proizvajati v tovarni v ameriški zvezni državi Nevada. Toda že na predstavitvi avtomobil ni deloval popolnoma brezhibno, saj se med predstavitvijo ene od funkcij najprej ni niti premaknil. V drugem poskusu se je počasi začel premikati, vodstvo podjetja pa je v zadregi poskušalo pojasniti, da zaradi materialov v strehi nad zgradbo avtomobil ni mogel prejeti vseh signalov, ki jih potrebuje za vožnjo.
O podjetju Faraday Future je bilo že mogoče slišati, da finančno ni zelo stabilno, nekateri analitiki so trdili, da splošna naložbena strategija podjetja ni dovolj skrbno pripravljena in učinkovita, ter opozarjali, da bi morali biti morebitni vlagatelji previdni, ko bi se odločali za naložbo v Faraday Future. Vodstvo seveda dosledno zavrača vse kritike in je prepričano, da jim bo kljub spodrsljaju na predstavitvi avtomobila v Las Vegasu uspelo prepričati nove vlagatelje, da bodo svoj denar vložili v podjetje, ki bo po njihovem mnenju ustvarjalo prihodnost pametnih električnih avtomobilov.
Prebrani članek je nastal v okviru vsebin Delove priloge Posel in denar.
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost