Dr. Marko Milosavljević: Ideja o ukinitvi naročnine je zelo nevarna

Kaj meni o ukinitvi naročnine izredni profesor s katedre za novinarstvo na ljubljanski Fakulteti za družbene vede?
Fotografija: Leon Vidic
Odpri galerijo
Leon Vidic

Javna radiotelevizija je v Evropi že desetletja najpomembnejša medijska institucija. In tudi danes ni dileme: javne radiotelevizije potrebujemo še naprej, posebno v manjših in jezikovno specifičnih državah, kakršna je Slovenija.

Komercialni mediji so res po svetu in po Evropi prinesli marsikatere dodatne vsebine in programe, toda zakonsko in konceptualno utemeljen medij, ki skrbi za vse državljane – ne le za tiste, ki lahko plačujejo drage plačljive programe in naročnine – in ki ustvarja najrazličnejše vsebine na najrazličnejše načine, je še vedno eden temeljev demokracije in hkrati branikov nacionalnih kultur (in jezikov).

Če bi javni radioteleviziji dajala denar oblast (in ne več javnost z rtv prispevkom), bi to zlorabljala za politične pritiske in manipulacije.

Poglejmo slovenski primer: resda imamo veliko televizijskih programov, posebej tujih, podnaslovljenih; toda kateri komercialni programi ustvarjajo slovenske kulturne oddaje, slovenske dokumentarce, slovenski otroški in izobraževalni program, predvajajo slovenske gledališke ali operne predstave, poročajo o nacionalnih manjšinah v Sloveniji ali o slovenskih manjšinah v tujini, predvajajo tudi bolj zahtevno glasbo in tako naprej? Nobeden. Slovenski komercialni mediji ustvarjajo veliko komercialnih vsebin (in precej dober informativni program), drugih vsebin pa v njih ni veliko.

Zato argument o ponudbi trga ne drži. Ideja o ukinitvi naročnine pa je prav tako strokovno gledano – glede na različne študije in raziskave – zelo nevarna in večinoma vodi v zlorabe. Če bi javni radioteleviziji dajala denar oblast (in ne več javnost z rtv prispevkom), bi to zlorabljala za politične pritiske in manipulacije.

Glavna težava javne radiotelevizije, tudi pri nas, tako ne izvira iz ideje ali koncepta javne RTV ali iz njenega poslanstva; glavna težava izvira iz sistematičnega vpletanja politike v njeno delovanje (prek raznih programskih svetov) ter na drugi strani prek politično kadrovanih ali/in nekompetentnih ali premalo pokončnih vodstvenih ljudi, urednikov ali novinarjev. Težava je torej v specifični izvedbi sicer izvrstne ideje in pomembnega medija.

Več iz te teme:

Več iz rubrike