Delove podjetniške zvezde: Damatech

Iz dobro plačane službe domov v klet in nazaj.
Fotografija: Uroš Hočevar
Odpri galerijo
Uroš Hočevar

Darko Mikec, solastnik in direktor podjetja Damatech z Jesenic, ki se je iz trgovskega podjetja v desetih letih postopoma preoblikovalo v proizvodno podjetje s področja strojegradnje, je na samostojno podjetniško pot stopil, »da bi bil lahko čim dlje aktiven«. Vse življenje je delal v večjih podjetjih, v katerih je zasedal vodilna mesta, med drugim v dveh največjih Sijevih hčerinskih družbah, jeseniškem Acroniju in ravenskem Metalu, bil je na pomembnih položajih v Heliosu in Colorju. Nato je imel možnost, da gre delat v večje podjetje. »Ponudbe nisem sprejel, saj sem se odločil, da sprejmem odgovornost in da grem iz dobro plačane službe delat domov v klet.«

Kot veter v jadra jadrnice

Tako se je leta 2008 začela pisati uspešna zgodba podjetja Damatech, Darko Mikec pa je dejavnost že kmalu iz kleti preselil v nove prostore na Jesenicah. Podjetje glede na obseg prihodkov vsa leta raste, raslo je tudi v času krize, saj, kot pravi, »slabi časi ne morejo biti izgovor za malo podjetje«. V tem so vedno priložnosti za rast, razmišlja Mikec, ki ugotavlja še, da ko je gospodarstvo na visoki ravni, je to kot veter v jadra jadrnice.

Uroš Hočevar
Uroš Hočevar

V vseh letih, ko je delal na vodilnih mestih v gospodarstvu, je pridobil veliko znanja in izkušenj, zdaj pa ugotavlja, da mu vse to zelo koristi v lastnem podjetju. Po ustanovitvi podjetja Damatech je namreč začel sodelovati s švedskim proizvajalcem visokotrdnostnih in obrabo-obstojnih jekel, podjetjem SSAB, in prodajati njihove izdelke. Ta jekla je nemogoče prodajati kot navadna, pove in doda, da moraš kot prodajalec imeti veliko znanja, da lahko skupaj s kupcem poiščeš pravo rešitev, ki bo zadovoljila njegove potrebe. »Naročila strank si je treba priboriti,« pravi Mikec in poudarja, da tudi za to potrebujejo znanje. To so posrkali od drugih in ga izpopolnili s tem, da so razvili tehnologijo strojne obdelave trdega jekla in si s tem tlakovali pot do uspeha.

Podjetje se je sprva bolj posvečalo tehnični prodaji in svetovanju, kasneje so se zaradi povpraševanja kupcev usmerili v strojegradnjo, pred dvema letoma so se sami začeli ukvarjati tudi z razvojem.

Primerne kadre je težko najti

Zdaj imajo v podjetju 30 delavcev, od katerih jih ima sedem visoko izobrazbo in dva višjo; ob tem s štipendijami podpirajo tudi mlade in si tako dolgoročno zagotavljajo ustrezno izobraženo ekipo. Mikec namreč ugotavlja, da je na trgu dela težko najti primerne kadre, zato so bolj pozorni na mlade in jim s štipendijami pomagajo pri šolanju. Mladi v podjetju opravljajo tudi obvezno prakso ali počitniško delo. To je za Mikca priložnost, da jih bolje spoznajo in se prepričajo o njihovih potencialih.

Želja po samostojni podjetniški poti in ustanovitvi lastne družbe zato, da bi bil lahko dolgo aktiven, je bila eden močnejših argumentov za odločitev za samostojnost, pove Darko Mikec. Podjetje sta sicer ustanovila skupaj z ženo Matejo, ki pa je do leta 2015 vodila družbo Interseroh. Kasneje se mu je pridružila in je zdaj prokuristka v Damatechu. Poleg nje v podjetju delata še hči in njen fant. Mikec meni, da so družinski člani v podjetju pomembni tudi zato, da veš, na koga se lahko zaneseš, hkrati je to ekipa, ki omogoča razvoj in pomaga vleči voz naprej.

Uroš Hočevar
Uroš Hočevar

O profilu podjetja Mikec pravi, da so prodorno in ambiciozno podjetje. Izdelajo zahtevne aplikacije in najdejo rešitve za probleme, pri čemer se lahko zanesejo tudi na podporo proizvajalca jekel in drugih dobaviteljev. Ugotavlja tudi, da je partnerski odnos z dobavitelji na eni strani in kupci na drugi »za njih pomembna karta«.

»Male stvari so pomembne,« pravi Mikec, ki ga veseli, »ko vidiš, da zagotavljaš rast, da s svojo ekipo nekaj ustvariš, da si uspešen tudi v tujini«. »Ko enkrat stopiš na vlak, se preprosto pelješ naprej,« sogovornik povzema podjetniško stvarnost. Kljub temu podjetništvo ni vse v življenju in je pomemben tudi prosti čas. »Na prvem mestu je družina,« zagotavlja Mikec, ki rad smuča in kolesari. To so dejavnosti, pri katerih se zbistrijo misli in so za podjetnika prav tako pomembne kot osnovna dejavnost, sklene.

Več iz rubrike