Černobil: gigantski solarni park
26. aprila 1986 se je v elektrarni Černobil v Ukrajini pripetila najhujša nesreča v zgodovini jedrske energije. Vplive ekološke katastrofe naj bi po mnenju znanstvenikov čutili še danes, več kot trideset let kasneje.
Kljub grozljivemu dogodku se ukrajinski voditelji sprašujejo, kaj narediti na ogromnem zapuščenem območju, ki meri dvakratno površina mesta Los Angeles.
Trinajst investicijskih podjetij iz celega sveta (Kitajska, Nemčija, Irska, Avstrija, Bolgarija, Belorusija, tudi Ukrajina) se je odzvalo na razpis ukrajinskega ministra za okolje, ki je predlagal izgradnjo sončne elektrarne oziroma solarnega parka, ki bi se raztezal na kar 2500 hektarjih. Na zemljišču je možnost postaviti solarnih panel v vrednosti 2 gigavata. Na Bloombergu so zapisali, da bosta kitajski podjetji Golden Concord Holdings in China National Complete Engineering Corp zgradili 1GW panel, nemška podjetja (ki ostajajo neimenovana) pa bodo namestila solarne panele za proizvodnjo 500 megavatov energije.
Ukrajinski minister Ostap Semerak investicije v solarni park spodbuja in projekt je predstavil tudi Evropski banki za obnovo in razvoj. »Jasno je, da tu ne bomo vzpostavili poljedelstva. Zemljišče je zapuščeno in obseva ga zadostna sončna energija. Nekatere stare komponente jedrske elektrarne bi jim lahko prišle prav pri izgradnji novega kompleksa za proizvodnjo zelene energije.«
Z izgradnjo solarnega parka bodo začeli že letos. Shu Hua, direktor podjetja Golden Concord Holdings vidi v projektu veliko prednosti. »Solarni park pomeni mnogo koristi za domače prebivalce, za njihovo ekonomijo, za širjenje zavedanja o okolju in varovanje okolja s proizvodnjo zelene ter obnovljive energije.«
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost