2017: leto prvih letečih avtomobilov
Airbus, evropsko mednarodno podjetje, ki se ukvarja z razvojem in proizvodnjo letal, komunikacijskih sistemov, raket, helikopterjev in satelitov, je do ideje letečih vozil za vsakodnevno uporabo prišel že lansko leto, ko so odprli oddelek za »urbano zračno mobilnost«, v katerem raziskujejo možnosti transporta za posameznike.
Tom Enders, direktor Airbusa, je njihove načrte razglasil na digitalno-tehnološki konferenci DLD v Münchenu nekaj dni nazaj. »Sto let nazaj smo prestavili velik del urbanega transporta pod zemljo, danes imamo vso potrebno tehnologijo, da ga prestavimo nad zemljo, v zrak.«
Prva vozila bodo zaplula po zraku do konca leta 2017, čeprav so na Airbusu še vedno v raziskovalni fazi. »Projekt jemljemo resno in dolgoročno, delamo tudi na ekološki dimenziji. Vozila ne smejo onesnaževati okolja.«
Podjetje, ki je trenutno največji proizvajalec večnamenskih helikopterjev, je tik pred strateškim prestrukturiranjem predvsem zaradi splošnega duha časa. »Če bomo v podjetju ignorirali trende in inovacije, bomo izgubili velik segment posla in počasi polzeli v rdeče številke. Poskrbeli bomo za čistejše okolje ter mestom prihranili milijone, ki jih zapravijo za cestno, železniško in podzemno infrastrukturo.«
Za začetek bi vzpostavili sistem, ki spominja na »car-sharing«, kar pomeni, da bi se posamezniki registrirali preko mobilne aplikacije in si sposojali reaktivna avtonomna leteča vozila za pot, nato pa ga pustili na primernem mestu, ki je dosegljiv drugim uporabnikom.
Več iz rubrike
3D tisk pozitivno vpliva na gospodarstvo
Najpogosteje 3D tisk proizvaja slušne aparate, protetične pripomočke in tekaške copate.
Bomo trajnost dosegli z jedrsko fuzijo?
Znanstveniki dosegli stabilizacijo jedrskega zlivanja, kar je dober znak za prihodnost