Zavarovalnice stavijo na naložbe s stalnim donosom
Kako se veliki institucionalni vlagatelji, kot so zavarovalnice in pozavarovalnice, znajdejo v finančno neugodnih časih: ko so bančne obresti na tleh, kapitalski trgi nestanovitni. Kakšna so razmerja med glavnimi naložbenimi segmenti – vlaganje v delnice in obveznice ter dolžniške in podobne papirje s stalnim donosom, vlaganje v depozite pri bankah – ki so, kakor je razumeti, praviloma glavni načini naložb zavarovalnic? Ali pa so pomembni tudi drugi segmenti? Kateri?
Dolžniški in vrednostni papirji
Zavarovalnica Triglav ima zavidanja vreden portfelj finančnih sredstev. Za Delov Svet kapitala so povedali: »Zavarovalnica Triglav razpolaga s približno 2,4 milijarde finančnih sredstev, naložb v odvisne in pridružene družbe ter naložbenih nepremičnin, kar je 89 odstotkov vseh sredstev družbe (podatek za Skupino Triglav je tri milijarde evrov in 85 odstotkov vseh sredstev). Največji, skoraj 64-odstotni delež finančnih sredstev družbe so dolžniški in drugi vrednostni papirji s stalnim donosom (podatek za Skupino Triglav je 69 odstotkov). Delnice in drugi vrednostni papirji s spremenljivim donosom pomenijo skoraj pet odstotkov finančnih naložb (podatek za Skupino je 6,4 odstotka), depoziti v bankah tri odstotke (podatek za Skupino je štiri odstotke), naložbene nepremičnine pa dva odstotka (podatek za Skupino je tri odstotke). Pomemben delež naših finančnih naložb so seveda tudi naložbe v korist življenjskih zavarovancev, ki prevzemajo naložbena tveganja (v Zavarovalnici Triglav 19 odstotkov, v Skupini Triglav 16 odstotkov).«
Zagotavljanje varnosti
Iz skupine Pozavarovalnica Sava (Save Re) so odgovorili, da so zavarovalnice konservativni institucionalni investitorji, in tako je, kljub zgodovinsko nizkim donosom obveznic, njihovo vodilo – zagotavljanje varnosti naložbenega portfelja – ostalo nespremenjeno. V družbi pravijo: »Glavnino naložbenega portfelja, zato še vedno sestavljajo naložbe v dolžniške vrednostne papirje investicijskega bonitetnega razreda. V zadnjih dveh letih smo precej zmanjšali naložbe v depozite, saj so se depozitne obrestne mere pri naših bankah približale obrestnim meram tujih bank, vendar je zaradi nizkih bonitetnih ocen domačih bank razmerje med kapitalsko zahtevo po Solventnosti 2 in ponujenim donosom pri tovrstnih naložbah zelo neugodno. Poleg tega smo v naših naložbenih politikah manjši delež (manj kot deset odstotkov) namenili za delniške in tako imenovane alternativne naložbe, med katere štejemo tudi nepremičnine in infrastrukturne sklade.«
Tudi v Adriaticu Slovenici (AS) so še vedno zvesti obveznicam oziroma dolžniškim vrednostnim papirjem, ki so ključni del (njihovega) naložbenega portfelja. »Zato, ker le naložbe s fiksnimi donosi omogočajo relativno najzanesljivejše pokrivanje in poravnavo obveznosti, ki jih imajo zavarovalnice do zavarovancev in drugih virov v prihodnje. Ker pa padanje obrestnih mer znižuje tudi donosnost obveznic, so zavarovalnice primorane iskati donosnost naložb tudi z drugačnimi viri, naložbami in naložbenimi strategijami. Naložbeni portfelj je smiselno dopolnjevati tudi z drugimi naložbenimi razredi, kot so nepremičnine, posojila in delnice, vendar le do določene mere in skladno z poslovnimi in borznimi cikli. V Adriaticu Slovenici se pomembnosti optimalne strukture naložb dobro zavedamo, zato veliko energije usmerjamo v oblikovanje ustrezne alokacije naložb glede na dane finančne razmere, naložbene politike kritnih skladov in značilnosti obveznosti, ki jih imajo kritni skladi,« pravijo v Adraticu Slovenici.
V zavarovalnici Grawe pravijo, da investirajo zelo skrbno in preudarno, kar je tudi njihova poslovna strategija in temeljna usmeritev. Izpostavljajo predvsem varnost in dolgoročen uspeh ter donos. Povedali so nam tole: »Našim strankam želimo zagotoviti varnost, ki jo pričakujejo od zanesljivega partnerja. Za vsako skupino naložb so določena območja in omejitve, znotraj katerih se lahko izvajajo ustrezne naložbe.«
V zavarovalnici Grawe razkrivajo: »V našem poslovanju ni prostora za tveganja, ki jih ni mogoče oceniti. Na podlagi mednarodnih izkušenj o naložbeni politiki nam je v podporo materinska družba, ki ima že več kot 180-letno tradicijo upravljanja naložb. Vsako podjetje v skupini Grawe ima glede na tržne razmere in pravne predpise prilagojeno naložbeno politiko.«
Kako pa se zavarovalnice usmerjajo pri finančnih naložbah, potem ko same ugotavljajo, da razmere na kapitalskih trgih niso preveč ugodne, prav tako ne bančni depoziti z nizkimi obrestmi? Ali so na trgu, domačem in globalnih tudi drugačne možnosti vlaganja, ki so zanimiva za zavarovalnice? Različne alternativne naložbe? Katere?
Varnost naložb na prvem mestu
V Triglavu pritrjujejo, da zavarovalnice delujejo v neugodnih razmerah na kapitalskih trgih. Ocenjujejo, da se bo tako stanje nadaljevalo tudi v prihodnjih letih. Njihov izziv je zato vsekakor uravnoteženje ciljne donosnosti zavarovalnega dela poslovanja s pričakovano donosnostjo naših portfeljskih naložb. Seveda pa v Triglavu poudarjajo: »Pri naložbeni politiki se v Triglavu zavedamo odgovornosti in dejstva, da upravljamo sredstva, namenjena kritju obveznosti iz zavarovalnih poslov. Varnost naložb Skupine Triglav je zato najpomembnejša, pred donosnostjo. Tudi v prihodnje bo imela naša razmeroma konservativna struktura naložb poudarek na naložbah s fiksnim donosom. Pri tem bomo vlagali v finančne trge, ki omogočajo boljšo likvidnost, ustrezno razpršitev in tudi pričakovano donosnost.«
Podobno je v Savi Re, njihova naložbena politika ostaja konservativna (okoli 90 odstotkov naložb s stalnim donosom), manjši del pa bodo usmerili v alternativne naložbe, in sicer nepremičnine, nepremičninske sklade, infrastrukturne projekte in sklade. Sava Re: »Naložbene priložnosti na tem segmentu so prisotne tako na domačem trgu kot v tujini. V tujini je ta naložbeni razred zelo razvit in segmentiran, zato je tudi znotraj na primer infrastrukturnih naložb veliko razlik v smislu profila tveganosti teh projektov oziramo skladov.«
Iz Adriatica Slovenice so pojasnili, da seveda poznajo veliko alternativnih naložb, toda poudarjajo: »Primerne so le tiste, ki prinašajo ustrezen donos glede na obrestno, likvidnostno in kreditno tveganje, ki ga predstavljajo.« Poleg omenjenih tveganj morajo zavarovalnice vsako potencialno naložbo opredeliti tudi z vidika ureditve Solventnosti 2, prek katere je za vsako vrsto naložbe mogoče ugotoviti zahtevan kapital zavarovalnice. V Adriaticu Slovenici zato zagotavljajo: »V zavarovalnici vsak mesec proučujemo ustreznost in optimalnost našega naložbenega portfelja glede na razmere na finančnih trgih, kar vedno znova zahteva simulacije različnih scenarijev in njihov vpliv na naložbeni portfelj zavarovalnice. Trenutno so še vedno šibke razmere za delniške naložbe, vendar so po drugi strani razmere še vedno relativno ugodne za (dolgoročne) obveznice zaradi nizke stopnje inflacije.«
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.