Zalivske države bodo uvedle DDV
Z nafto bogate zalivske države, ki s slovesom "davčnih nebes" že desetletja privabljajo tuje delavce, nameravajo uvesti davek na dodano vrednost (DDV). Združeni arabski emirati naj bi ga uvedli v začetku prihodnjega leta, Bahrajn, Kuvajt in Oman pa nekoliko pozneje. Z novostjo bodo skušali zapolniti proračunske luknje.
Načrtovani petodstotni DDV bi po ocenah glavne ekonomistke pri Abu Dhabi Commercial Bank Monice Malik skušal uravnotežiti gospodarstvo, hkrati pa "ohranil zelo privlačno poslovno okolje," navaja francoska tiskovna afencija AFP.
"Verjamemo, da bodo Združeni arabski emirati in Zaliv na globalni ravni še vedno obravnavani kot ugodno davčno okolje," je poudarila. Mnogi analitiki ob tem izpostavljajo, da gre še vedno za enega najnižjih DDV na svetu.
Mnogi trgovci na debelo so sicer že opozorili, da bo davek nanje vplival negativno, saj stranke zvišanja cen ne bodo sprejele. "Mi pa si petodstotnega znižanja dobička ne moremo privoščiti," je dejal eden izmed njih.
Nekateri drugi medtem upajo, da davka v resnici ne bo in da gre le za eno od preučevanih možnosti. Kot pravijo, jih država namreč še ni obvestila o nobenem konkretnem ukrepu.
V Katarju je projekt uvedbe DDV sicer nekoliko zastal zaradi diplomatske krize, ko so Združeni arabski emirati in Savdska Arabija v začetku meseca prekinili vse stike z njim. Po ocenah analitikov bo Katar uvedbo davka prestavil na poznejši datum, saj bi uvedba DDV v okoliščinah, ko mora država uvoz iz zalivskih držav nadomestiti z dražjimi dobrinami od drugod, občutno okrepil inflacijo, in sicer predvsem na področju prehrambene industrije.
Zalivske države so pod finančnim pritiskom zaradi trdovratno nizkih cen nafte, ki jih silijo v varčevanje.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.