Za bogataše leto 2015 ni bilo dobro
Milijarderji po vsem svetu so bili leta 2015 v povprečju finančno precej na slabšem kot leto poprej. In to kljub temu, da so v Aziji k skupni vsoti vsak tretji dan prispevali novega milijarderja.
Prenosi sredstev znotraj družin milijarderjev, padec cen surovin in močnejši dolar je skupno vrednost njihovega premoženja v letu 2015 tako znižal iz 5,1 bilijonov na 300 milijard dolarjev, razkriva poročilo švicarskih analitskih družbe UBS in PwC.
V lanskem letu je imel svet 1397 milijarderjev, kar pomeni da je zaradi izgube njihovega premoženja vsak v povprečju vreden le še 3,7 milijarde. »Po več kot dvajsetih letih izjemnega bogatenja najbogatejših, se druga zlata doba nahaja na mrtvi točki,« navaja poročilo, ki ga je objavila nemška tiskovna agencija Reuters.
Združene države so v letu 2015 število milijarderjev povečale za zgolj pet, 36 jih je iz lestvice izpadlo, 41 se jih je na novo pridružilo, v azijskem svetu pa je samo Kitajska število milijarderjev povečala za 81. Večina teh prihaja iz tehnološkega sektorja.
Nemčija in Švica imata največji delež premoženja, ki se medgeneracijsko prenaša v družini, med tem, ko v Aziji tega skoraj ne poznajo. Študija tako ugotavlja, da se bo v prihodnjih dveh desetletjih iz generacije v generacijo prelilo največ denarja v vsej človeški zgodovini.
Po napovedih naj bi tako manj kot 500 ljudi svojim dedičem izročilo 2,1 milijarde dolarjev , kolikor je veliko celotno indijsko gospodarstvo.
Več iz rubrike
Javnofinančna gibanja ugodna, a z negativnimi tveganji
Novi podatki Fiskalnega sveta na voljo. In kakšna je projekcija prihodnosti?
Kateri so 4 razlogi zakaj imajo samski višje denarne stroške?
Samski stan ima svoje prednosti, toda med njimi v večini ni tistih, ki so denarne narave.