Vpliv vojaškega napada v Siriji na borzo in ceno nafte

Ameriška vojska je ponoči po srednjeevropskem času izstrelila čez 50 manevrirnih raket tomahawk na vojaško letališče režima predsednika Bašarja al Asada, ki ga Washington obtožuje torkovega napada s kemičnim orožjem na mesto Kan Šejkun, v katerem je umrlo najmanj 86 ljudi.
Fotografija: Reuters
Odpri galerijo
Reuters

Ameriški napad v Siriji je zasenčil celo srečanje ameriškega predsednika Donalda Trumpa s kitajskim kolegom Xi Jinpingom.

Napad je vplival na nazadovanje indeksov na najpomembnejših borzah v Evropi. Potisnil je navzdol večino tečajev tudi na pomembnejših borzah v Aziji, ki so sedaj obarvani rdeče. Do večjih razprodaj sicer ni prišlo, a vplive napada se občuti v precejšni meri. Indeks najpomembnejših podjetij v Evropi Eurostoxx 50 se je do okoli 10. ure znižal za 0,35 odstotka in se giblje okoli 3477 točk.

V Frankfurtu je indeks DAX doslej izgubil 0,50 odstotka vrednosti, medtem ko v Parizu indeks CAC 40 beleži 0,26-odstoten padec. Izven območja evra se je v Londonu indeks FTSE 100 doslej znižal za 0,03 odstotka.

Tečaj evra se v začetku današnjega trgovanja skorajda ne spreminja. Ameriški vojaški napad v Siriji je ponoči le začasno nekoliko znižal tečaj dolarja.

Cene nafte pa so se v današnjem azijskem trgovanju močno zvišale in tako dosegle najvišje ravni po 7. marcu. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške nafte z dobavo v maju je bilo treba v zgodnjem trgovanju odšteti 52,59 dolarja, kar je 89 centov več kot ob koncu četrtkovega trgovanja. Za 82 centov so se podražile tudi junijske terminske pogodbe za nafto vrste brent, tako da so bile pri 55,71 dolarja.

Več iz rubrike