VIDEO: Politična in bančna kriza v Italiji

Borzni komentar družbe KD Skladi predstavlja vpliv politične krize v Italiji zaradi neuspelega referenduma na kapitalske trge, predvsem pa naitalijanski bančni sistem.
Fotografija: AP
Odpri galerijo
AP

Negotove razmere so še najmanj naklonjene najstarejši banki na svetu in tretji največji italijanski komercialni banki, Banco Monte dei Paschi di Siena, ki je tik pred dokapitalizacijo. Več si poglejte v videoposnetku s Petro Lesjak, CFA, pomočnico direktorja naložbenega sektorja – vodja upravljanja dobro poučenih vlagateljev KD Skladi.

       

Italija je v nedeljo oddala svoj glas in se izrekla proti spremembam v ustavi, ki bi zmanjšale senat ter omejile njegovo politično moč. Neuspešni referendum kaže na krepitev protievrskih gibanj v Evropi, neposredna posledica pa je bil v ponedeljek odstop premiera Mattea Renzija in politična kriza v tretji največji državi Evropske unije. Renzijev odstop bi lahko bil povod za predčasne volitve prihodnje leto in krepitev opozicijskih, proti evru usmerjenih strank, predvsem stranke Pet zvezd, velike zmagovalke referenduma. Javnomnenjske ankete namreč stranko, ki se zavzema za referendum o izstopu iz evroobmočja, postavljajo ob bok Renzijevi Demokratski stranki.

Kapitalski trgi so se na nov politični zaplet in nepričakovan rezultat referenduma najprej odzvali negativno, vrednost evra pa se je proti dolarju znižala za 1,5 odstotka. Vendar se je vznemirjenje kmalu poleglo in kot že dvakrat letos so kapitalski trgi prezrli povečano politično tveganje ter se vrnili na »staro pot«. Zahtevana donosnost na italijanske državne obveznice, ki se je v tednih pred referendumom, tudi zaradi političnega dogajanja v ZDA, zvišala na več kot dva odstotka, na najvišjo raven leta 2016, je v urah po objavi rezultatov in odstopu premiera sicer zrasla, vendar zmerno, in se ustalila na ravneh pod dvema odstotkoma. Indeks italijanske borze je ob odprtju trga kazal globoko rdeče številke (–2 odstotka), a se je čez dan že vrnil na ravni iz preteklega tedna.

AP
AP

Kot posledica politične krize se nakazuje velika težava v italijanskem bančnem sistemu, predvsem z najstarejšo banko na svetu in tretjo največjo italijansko komercialno banko Banco Monte dei Paschi di Siena. Banko, ki se je na evropskih stresnih testih izkazala kot najslabša, mora do konca decembra zbrati sredstva za tretjo dokapitalizacijo v treh letih. Načrt rešitve banke v obsegu pa je po odstopu premiera v negotovosti. Lastniki obveznic so se sicer strinjali z menjavo 1,02 milijarde evrov podrejenih obveznic v delnice banke, kar je bilo skladno s pričakovanji, vendar je zdaj vse odvisno od tega, ali banka lahko pritegne nove vlagatelje za dokapitalizacijo. Negotove razmere na političnem parketu ji vsekakor ne pomagajo. Iz banke so sporočili, da bo v prihodnjih dneh sprejeta odločitev, ali bodo nadaljevali načrt dokapitalizacije.

AP
AP

Predvsem je v zraku načrtovano sodelovanje s Quatar Investment Autority, ki naj bi po poročanju Reutersa v dokapitalizaciji sodelovali z okoli milijardo evrov, vendar bodo zaradi negotovosti glede prihodnjih političnih usmeritev v Italiji verjetno omahovali pri odločitvi. Če dokapitalizacija ne bo uspešna, je mogoče pričakovati, da bo italijanska vlada intervenirala in z državno pomočjo rešila banko. Takšen načrt naj bi bil po poročanju Il Soler 24 Ore že usklajen z Brusljem, bi pa povzročil izgube za lastnike podrejenih obveznic skladno s pravili EU. Temu se je vlada pod vodstvom Renzija poskušala izogniti. Italijanski bančni sektor menda ima, glede na podatke italijanske centralne banke, za približno 360 milijard evrov slabih posojil v primerjavi z okoli 225 milijardami evrov kapitala, pri čemer bi ponovni padec BDP ta znesek še zvišal. Za stabilnost Evrope in evropskega bančnega sistema je ključna predvidljivost prihodnjih ukrepov italijanske vlade. 

Več iz rubrike