Vaš portfelj je za ohranjanje premoženja, ne za rast

Vzajemci odgovarjajo na vaša vprašanja.
Fotografija: Matej Kastelic
Odpri galerijo
Matej Kastelic

Vprašanje

Opazila sem, da imate tudi pregled naložb v skladih. Varčevati sem začela leta 2005 in sem bila v preteklosti z rezultati zadovoljna, vendar se mi portfelj v zadnjih nekaj letih ne premakne oziroma so donosi precej pod povprečjem trga. Varčevati nameravam še vsaj deset let. Hvala!

Odgovor

V zadnjih mesecih smo imeli več primerov vlagateljev, ki so prepričani, da je njihov portfelj ustrezno sestavljen oziroma izkorišča potencial, ki ga zagotavljajo trgi. Žal pa ni tako. Zelo veliko vlagateljev je pozicioniranih za ohranjanje premoženja in ne za rast.

Vprašajte se, ali bi svoje premoženje radi plemenitili ali le ohranjali njegovo vrednost. Če ste izbrali zadnje, potem je bolje, da se odločite za depozite oziroma glede na sedanje stanje, ko so obrestne mere depozitov rekordno nizke, imate denar doma. Če pa spadate v prvo skupino, ki sredstva varčuje, da bi čez nekaj časa pridobila nekoliko več, morate poskrbeti, da boste za svoj denar dobili več!

Matej Kastelic
Matej Kastelic

Osnove sestavljanja portfelja

Želja vseh je, da bi iznašli idealno formulo pri pripravi osebnega portfelja, ki bi nam omogočila upokojitev pri 50 letih, hkrati pa bi nam v obdobju varčevanja omogočila tudi nakup nepremičnine in šolanje otrok. Žal taka univerzalna formula ne obstaja. Sestava osebnega portfelja vzajemnih skladov je odvisna od posameznika, njegovih osebnostnih lastnosti (sprejemanje tveganja), naložbenih ciljev in predvsem časa varčevanja. Za optimalno skrb nad portfeljem potrebujemo veliko znanja in časa, česar pa nam v sedanjem svetu pogosto zmanjkuje. Pomembno je, da nad vašim portfeljem bedi za to usposobljena oseba.

Ne izkoriščate celotnega potenciala

Natančna določitev jedra portfelja je odvisna predvsem od trenutka, v katerem smo, saj so takrat morda primernejši delniški skladi razvitih trgov (ZDA, Japonska, Evropa), pozneje pa lahko fleksibilni skladi s poudarkom na obveznicah ali delnicah in tako dalje.

Nepriljubljene regije: Vzhodna Evropa, Rusija, Latinska Amerika.

Del portfelja naj bi bile satelitne naložbe, s katerimi poskušamo doseči višjo donosnost ob hkratnem znižanju tveganja. Satelitne naložbe so sektorsko ali geografsko omejeni skladi, posamezne delnice in alternativne naložbe. Pri tem izbiramo podcenjene regije (kot so, na primer, Vzhodna Evropa, Rusija, Latinska Amerika, energija itd.), ki so trenutno nepriljubljene, ali regije, kjer vidimo velik dolgoročni potencial (Indija, Kitajska). V primeru alternativnih naložb pa poskrbimo za to, da imajo te čim nižjo korelacijo s splošnimi trgi.

Vsakdo misli, da ima portfelj ustrezno urejen. Pa je res tako?

Tudi pri vas, tako kot pri številnih drugih vlagateljih, smo opazili, da ima portfelj neustrezno razpršitev med skladi glede na sedanje stanje na trgih. Portfelj je sestavljen iz treh skladov: dveh mešanih globalnih, ki sta jedro portfelja, ter enega sektorskega, ki investira v delnice farmacevtskih podjetij. Razmerja med naložbami pa so 40 : 40 : 20.

Matej Kastelic
Matej Kastelic

Na prvi pogled je portfelj ustrezno sestavljen, saj sta bila za jedro portfelja uporabljena globalna mešana sklada. Poleg tega imate del portfelja tudi v varnih obvezniških naložbah in tudi rezultati za nazaj kažejo, da se je portfelj obnašal primerno, čeprav ne nadpovprečno. Dva od treh skladov imata v celotnem obdobju pozitivno rast, eden pa je v zadnjih letih ustvaril izgubo. Moramo pa opozoriti, da portfelja niste spreminjali, saj uporabljate strategijo kupi in drži, ki se v bolj nihajnih letih lahko izkaže za manj primerno.

Po pregledu posameznih naložb sklada vidimo, da ste z nadpovprečnim deležem svojega portfelja izpostavljeni ameriškemu trgu. Ameriške delnice sicer še imajo potencial za rast, vendar manj v primerjavi z drugimi trgi. Poleg tega so preostali trgi zastopani podpovprečno, od sektorjev pa pokrivate le farmacijo.

Ameriške delnice sicer še imajo potencial za rast, vendar manj v primerjavi z drugimi trgi.

Stranki smo na sestanku predlagali nekatere spremembe, kjer smo jedro portfelja uredili z enim fleksibilnim skladom s poudarkom na delnicah. Fleksibilni skladi so zelo primerni za jedro, saj upravljavec sam določa, ali bo sredstva razporedil v delnice, obveznice ali denar. Kadar je pogled upravljavca optimističen, ima večji del sredstev v delnicah, kadar so njegova pričakovanja pesimistična, uporablja obveznice ali celo denar in depozite. Satelitne naložbe, med katere smo razporedili 50 odstotkov portfelja, vključujejo trge Vzhodne Evrope ter energetski sektor. Sredstva v sektorju farmacije smo pustili nedotaknjena. Del sredstev smo investirali tudi v alternativne naložbe ter tako dosegli boljšo razpršenost portfelja ob višji pričakovani donosnosti. Jedro naložbe bomo pozorno spremljali in trenutno ne predvidevamo večjih sprememb, pri satelitnih naložbah pa smo del sredstev že prenesli v okviru krovnega sklada.

Pravočasni odziv vam lahko prinese več!

Trenutno mnenje Naložbenega odbora Vzajemci Skupine je, da bo v prihodnjem obdobju na trgih potreben hiter odziv. Potenciala za rast je še veliko, vendar bo ključna izbira pravih naložb. Smiselno je tudi portfelj prilagoditi tako, da bodo sredstva porazdeljena med več regij, sektorjev in vrst naložb, saj tako lahko veliko prispevamo k skupni varnosti celotnega portfelja. Opozorim naj še, da prepogosto menjavanje skladov ni priporočljivo, vsekakor pa je smiselno o tem razmišljati vsaj vsakih šest mesecev oziroma se pravočasno odzvati.

Več iz rubrike